حضور مشاور فرهنگی و اجتماعی ریاست جمهوری در دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: 1403/3/22 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، در روز دوشنبه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۳ دکتر سید محمد حسینی مشاور فرهنگی و اجتماعی ریاست جمهوری به منظور تبیین مدیریت جهادی رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و نماد کارگزار تراز انقلاب اسلامی در دانشگاه خوارزمی حضور یافت. ایشان در این دیدار بامسئولین، اساتید و کارکنان دانشگاه، ضمن سخنرانی و تبیین مدیریتی جهادی رئیس جمهور شهید، از دستاوردهای ایشان در ایام خدمت سخن گفت. ایشان افزود که رئیس جمهور شهید خود را خادم ملت می دانست و هیچگاه از هیچ خدمتی برای جمهور کوتاهی نمی کرد.
در ادامه مشاور فرهنگی و اجتماعی ریاست جمهوری در مورد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو صحبت کرد. ایشان افزود که انتخاب اصلح در آزمون پیش روی ملت، انتخاب کسی است که بتواند راه شهید جمهور را ادامه دهد.
در آخر ایشان به سوالات کارکنان در مورد مسائل روز، کاندیداها و مشارکت حداکثری مردم در این امر خطیر پاسخ داد.


دفعات مشاهده: 411 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری دومین نشست هماهنگی مدیران و معاونین بین الملل دانشگاه های سراسر کشور

 | تاریخ ارسال: 1403/3/16 | 
دومین نشست هماهنگی مدیران و معاونین بین الملل دانشگاه های سراسر کشور برای نمایشگاه جذابیت های تحصیل در ایران روز یکشنبه ۱۳ خردادماه در سالن ابوریحان (پردیس تهران) برگزار شد.

در این نشست دکتر حسن بیگی رئیس دانشگاه، دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر سلمانپور مشاور بین الملل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، دکتر رازقی سرپرست معاونت بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان، دکتر عظیمی وقار مدیر مرکز روابط بین الملل دانشگاه و مدیران و معاونین بین الملل دانشگاه های سراسر کشور حضور داشتند.

در ابتدای نشست دکتر عظیمی وقار مدیر مرکز روابط بین الملل دانشگاه ضمن خیر مقدم و گرامی داشتن یاد و خاطره شهدای خدمت به معرفی دانشگاه خوارزمی پرداخت و با بیان مأموریت این نشست اظهار امیدواری کرد که با تلاش و همدلی بتوانیم شاهد جذب دانشجویان از سراسر دنیا به کشور عزیزمان باشیم.

در ادامه دکتر حسن بیگی ریاست دانشگاه ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی و شهدای خدمت گفت: مفتخرم به نمایندگی از خانواده بزرگ دانشگاه خوارزمی به عنوان نخستین موسسه آموزش عالی کشور، حضور شما را در دومین اجلاس هماهنگی مدیران روابط بین‌الملل سراسر کشور خوش‌آمد بگویم. یقین دارم که این رویداد و رخدادهای مشابه ضمن ارتقای مرتبه بین‌المللی جامعه علمی و آموزشی کشور عزیزمان ایران، می‌‌تواند نقش‌آفرینی دانشگاه‌های ایرانی را در تمدن نوین اسلامی تبیین و تثبیت نماید. چنین کنشگری که همواره مورد تأکید رهبر فرهیخته‌مان بوده است، در سطح فراملی با دست توانمند شما عزیزان محقق می‌شود.

ایشان افزود: در ابتدا مایلم به عزم دانشگاه خوارزمی در کارآمدسازی تعهدات بین‌المللی و دستاوردهای دانشگاه اشاره کنم. دانشگاه خوارزمی، به عنوان یکی از دانشگاه­های جامع و با سابقه کشور، اراده خود را بر روندآفرینی در دیپلماسی دانش، و معرفی و ارتقای دستاوردهای علمی کشور، بنا نهاده است. خداوند را شاکرم که دانشگاه خوارزمی با اولویت قرار دادن کشورهای دوست و پیشرو، به ویژه در جهان اسلام، تفاهم‌نامه‌های چشمگیری با دانشگاه‌های مطرح جهانی امضاء نموده است. در برنامه میان‌مدت توسعه دانشگاه، افزایش حضور در کشورهای آفریقایی و آسیای مرکزی از طریق عقد تفاهم­نامه و قرارداد همکاری پیش‌بینی شده است.

رئیس دانشگاه اظهار داشت: در زمینه جذب دانشجو بین‌المللی، دانشگاه خوارزمی با داشتن بیش از ۵۰۰ دانشجوی غیرایرانی و تنوع ملیتی قابل توجه، نقش مهمی در توسعه آموزشی بین‌المللی ایفا کرده است. در افق میان‌مدت دانشگاه، توسعه تنوع ملیتی و افزایش تعداد دانشجویان غیرایرانی به بیش از ۲۰۰۰ نفر پیش‌بینی شده است.
دکتر حسن بیگی عنوان کرد: در بحث توسعه فضای پژوهشی، این دانشگاه در تلاش است تا با کمک منابع بین‌المللی، پروژه احداث پژوهشکده فناوری‌های خاص را آغاز نماید. امید است که با جذب منابع مالی مناسب و حمایت وزارت علوم و سایر نهاد‌های بالادستی، این برنامه در آینده نزدیک عملیاتی گردد.

 رئیس دانشگاه عنوان کرد: خداوند سبحان را شاکرم که دانشگاه خوارزمی، با حمایت مدیران و دست­اندرکاران سازمان دانشجویان، و تلاش همکاران دفتر بین‌الملل(IRO) ، به عنوان یکی از ارکان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی جاذبه‌های تحصیلی در ایران (IFSI) انتخاب شده است. اینجانب اعلام می­نمایم که مجموعه دانشگاه با تمام توان آماده حمایت و پشتیبانی در برگزاری این رویداد است و امید است که با برگزاری این نمایشگاه و معرفی جاذبه‌های تحصیل در ایران، بتوانیم نقش موثری در توسعه آموزش عالی در خارج از مرزهای کشور ایفا نماییم.

سپس دکتر سلمانپور مشاور بین الملل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ضمن عرض تسلیت شهادت آیت الله رئیسی و شهدای خدمت گفت: اولین بار است که نمایشگاه بین المللی جاذبه های تحصیل در دانشگاه های ایران برگزار می شود با این هدف که هم دانشگاه های سراسر کشور جاذبه های تحصیل خود را بالا ببرند و هم دانشگاه هایی که جذابیت تحصیلی دارند بتوانند دانشگاه خود را عرضه کنند و تجربیات خود را به دانشگاه هایی که هنوز در عرصه بین المللی وارد نشده اند ارائه نمایند و از طرفی امید را به دانشجویان کشورمان تزریق کنند و با معرفی دانشجویانی که از کشورهای مختلف به ایران آمده اند، دانشجویان ایرانی را امیدوار نمایند.

دکتر سلمانپور با اشاره به اینکه هدف اصلی ما تحقق مرجعیت علمی است، افزود: وظیفه اصلی سازمان امور دانشجویان در راستای دست یابی به مرجعیت علمی، بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها است و فرهنگ سازی و گفتمان سازی از وظایف دانشگاه ها است.

مشاور بین الملل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد: موسسات جذب دانشجویان خارجی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا می‌تواند نقش بسیار موثری در معرفی ظرفیت‌های آموزش عالی و دانشگاه‌ها در سایر کشورها  و افزایش جذب دانشجویان  از کشورهای مختلف داشته باشد.

دکتر سلمانپور ادامه داد: در حقیقت اهمیت موسسات جذب دانشجویان بین الملل زمانی بیشتر نمایان می‌شود که آن‌ها می‌توانند از طریق زیرساخت‌های الکترونیکی خود و حضور در نمایشگاه‌ها و ارتباطاتی که با واسطه‌ها و موسسات اعزام سایر کشور‌ها برقرار می‌کنند، ظرفیت آموزش عالی و دانشگاه‌های ما را  در سطح بین المللی و نزد نخبگان سایر کشورها معرفی کنند.

وی تصریح کرد: جذب دانشجوی بین‌المللی برای ما از چندین جهت مهم است یکی از جهت قرار گرفتن در رقابت شدید جذب دانشجوی خارجی که اکنون در میان کشورهایی است که قصد دارند تاثیرگذاری فراتر از مرزهای خود داشته باشند و یا دنبال ایجاد تبادلات و منابع پایدار در حوزه  اقتصادی، فرهنگی و علمی هستند. باید توجه داشت که بسیاری از کشورها به همین منظور به عرصه جذب دانشجوی بین‌المللی قدم می‌گذارند و بر همین این اساس جمهوری اسلامی نیز وارد این رقابت شده است.

ایشان در پایان با اشاره به انتظاراتی که از مدیران و رابطین بین المللی دانشگاهها در برپایی نمایشگاه  جذابیت های تحصیل در ایران دارند اظهار امیدواری کرد: که این نمایشگاه با همکاری همه جانبه دانشگاهها به بهترین نحو برگزار شود.

در ادامه دکتر داداش پور رئیس سازمان امور دانشجویان با عرض تسلیت شهادت رئیس جمهور و هیات همراهشان گفت:  برگزاری جشنواره‌های مختلف در حوزه بین‌الملل می‌تواند گفتمان‌سازی در راستای جذب دانشجویان بین المللی و جریان‌سازی برای بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها انجام دهد که خوشبختانه به سبب برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای متعدد این کار تا حد ممکن به نتیجه مثبتی رسانده است.

دکتر داداش پور با اشاره به اینکه دانشگاه‌های کشور نیاز است در فرآیند بین‌المللی شدن قرار گیرند، تصریح کرد: زمانی که صحبت از همکاری‌های بین‌المللی است، حضور دانشجویان بین‌المللی به عنوان یکی از رکن‌های اصلی بین‌المللی شدن تجلی پیدا می‌کند. یعنی اگر دانشجوی بین‌المللی در دانشگاهی حضور نداشته نباشد نمی‌توان انتظار داشت که دانشگاه چهره بین‌المللی بخود بگیرد. بنابراین اگر بخواهیم در حوزه مرجعیت علمی که نقشه راه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، گام برداریم باید به موضوع جمعیت دانشجوی بین‌الملل در دانشگاه‌ها توجه و عنایت ویژه داشته باشیم.

ایشان  افزود: حدود ۷  میلیون نفر دانشجوی بین المللی در سطح جهان وجود دارد که در حال جابجایی از یک کشور به کشور دیگر هستند، اما نکته مهم این است که سهم ایران در این جابجایی جمعیت دانشجویی به چه میزان است و کشور ایران برای اینکه به مرجعیت علمی در عمل نائل گردد، چه میزان سهم باید از این جابجایی ها داشته باشد و در راستای دست یابی به آن چه فعالیتی صورت عینی پذیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: بر اساس برنامه هفتم توسعه، ما باید به ۳۲۰ هزار دانشجوی بین الملل دست یابیم و برای تحقق آن، دانشگاه‌ها بایستی حداقل ده درصد از سهم دانشجویان خود را به دانشجویان بین المللی اختصاص دهند تا بتوانیم در پایان برنامه هفتم توسعه به این تعداد برسیم. با توجه به ظرفیت‌های علمی موجود در کشور دست یابی به عدد تعریف شده در برنامه هفتم توسعه دور از انتظار نیست مشروط بر اینکه تحقق این مهم تلاش و برنامه ریزی علمی و عملی دانشگاه‌ها را می‌طلبد.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به کشورهای موفق در جذب دانشجوی بین‌الملل تصریح کرد: شرایط باید فراهم باشد تا دانشجویان بین‌الملل بتوانند از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنند ما باید زیر ساختهای مناسب از جمله خدمات رفاهی،خوابگاهی، تغذیه ای، فیزیکی، آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشجویان بین الملل را در دانشگاههای کشورمان فراهم نماییم .

دکتر داداش پور خاطرنشان ساخت: اولین نمایشگاه جاذبه‌های تحصیل در ایران در مهرماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد و دانشگاهها می بایست بهترین خود از لحاظ علمی، فناوری، اجتماعی، فیزیکی و ... را عرضه کنند و همچنین جشنواره فرهنگی ملل با حضور حد اقل ۱۰۰ کشور در این نمایشگاه برپا  می شود .

ایشان در پایان تاکید کرد: از نگاه من دانشگاهی حرفه ای است که بتواند تمام داشته های خود را دربستر و زمینه متناسب با فضای دانشگاه خود به دیگران معرفی نماید.

در ادامه نشست جلسه پرسش و پاسخ مسئولین و مدعوین برگزار شد و مسئولین به سوالات مطرح شده پاسخ دادند.دفعات مشاهده: 885 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

"رئیس جمهور محبوب ملت در راه خدمت به مردم به شهادت رسید"

 | تاریخ ارسال: 1403/2/31 | 


بسم الله الرحمن الرحیم


انالله و اناالیه راجعون
 
"رئیس جمهور محبوب ملت در راه خدمت به مردم به شهادت رسید"
 
حادثه تلخ سقوط بالگرد حامل آیت الله رئیسی، رئیس جمهور محبوب و مردمی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، استاندار آذربایجان شرقی و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و هیئت همراه، موجب اندوه و تأثر فراوان شد.
روح بلند آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا (ع) و خادم ملت ایران که در تمامی دوران مسیر خدمت، مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر لحظه‌ای آرام نداشت و بر عهد صادقانه خود با خداوند متعال، مجاهدانه ایستاد؛ به ملکوت اعلی پیوست تا این سید عزیز و همراهانش، به مصداق آیه شریفه فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ، به جمع یاران شهید خود ملحق شوند.
اینجانب این ضایعه دردناک را به محضر حضرت ولی‌عصر (عج)، مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)،خانواده های ایشان و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض می‌نمایم و از درگاه خداوند متعال برای ملت شریف ایران طلب صبر و شکیبایی کرده و امیدوارم روح آن عزیزان سفر کرده قرین آرامش ابدی باشد.
علی حسن بیگی
رئیس دانشگاهدفعات مشاهده: 2439 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری ششمین نشست دبیران کانون های علمی -فرهنگی ایثار دانشگاهها وموسسات آموزش عالی کل کشور در دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: 1403/2/29 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، از روز چهارشنبه مورخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به مدت دو روز، ششمین نشست دبیران کانون های علمی -فرهنگی ایثار دانشگاهها وموسسات آموزش عالی کل کشور در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، ریاست دانشگاه بهمراه مسئولین برگزارکننده و دبیران کانون های ایثار در دانشگاه های سراسر کشور بر سر مزار شهدای گمنام حضور یافته و با اهداء شاخه گل و قرائت فاتحه، یاد و نام شهدای گرانقدر را گرامی داشتند. سپس با حضور در سالن همایش شهید دودانگه کتابخانه مرکزی دانشگاه مراسم به صورت رسمی با قرائت قرآن و سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
در ادامه دکتر علی حسن بیگی رئیس دانشگاه خوارزمی ضمن خیر مقدم به مهمانان گرانقدر، گوشه هایی از فعالیت دانشگاه و ماموریت این نهاد آموزشی را برای حضار بر شمردند. ایشان ضمن دعوت از حضار به تقوا، سخت کوشی و خستگی ناپذیری را از ارکان مهم موفقیت در پیشرفت علم و تحقق سیاستهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست. در ادامه دکتر تقی زاده مدیر کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی دانشگاه خوارزمی، به ارائه گزارش در زمینه فعالیتهای حوزه خود پرداختند.
سپس دکتر صابریان مدیر کل آموزش بنیاد شهید و ایثارگران به تبین طرح ساعی پرداخت.بر اساس این طرح دانشجویان شاهدی که در طول دو ترم ارتقا معدل پیدا می کنند هم مورد تشویق واقع خواهند شد.
این نشست در  بعد از ظهر روز چهارشنبه با صحبت های دکتر نعیمی سرپرست معاونت اموردانشجویان داخل سازمان اموردانشجویان  ادامه یافت .ایشان کانون‌های ایثار را محلی برای جذب حداکثری دانشجویان و رشد مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی دانشجویان برشمرد.
دراین نشست دو کارگاه آموزشی برگزار شد ودر ادامه  دبیر کانون  ایثار هر منطقه  با رای گیری از دبیران آن منطقه انتخاب گردید.
 نشست به مدت دو روز به میزبانی پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد.


دفعات مشاهده: 2390 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انتصاب سرپرست مدیریت امور دانشجویی

 | تاریخ ارسال: 1403/2/23 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، با حکم دکتر علی حسن بیگی رئیس دانشگاه خوارزمی، دکتر آزاد آهنگران به سمت سرپرست مدیریت امور دانشجویی منصوب شد. متن حکم ایشان به شرح ذیل می باشد.

جناب آقای آزاد آهنگران
سلام علیکم

   نظر به مراتب؛ شایستگی و تجارب ارزنده جنابعالی؛ به موجب این حکم به سمت "سرپرست مدیریت امور دانشجویی" منصوب می­شوید. انتظار می­رود با ابتکار عمل و پیگیری مجدّانه بر اساس ارزشهای اسلامی، مبانی علمی و روحیه انقلابی و با همکاری مدیران، کارکنان و دانشجویان و بکارگیری تمامی امکانات و ظرفیت های دانشگاه در جهت اجرایی کردین برنامه دانشگاه خوارزمی به ویژه موارد ذیل اهتمام ورزید:
- مهیّا نمودن محیطی سالم، آرامش بخش، علمی، متجلّی به فضایل و مکارم اخلاقی و معنویت اسلامی و پُرنشاط در خوابگاه های دانشجویی بر اساس سبک زندگی اسلامی-ایرانی
- بهسازی فضای خوابگاه­های دانشجویی با رویکرد تحول گرایانه در ابعاد رفاهی، فرهنگی، اجتماعی و اخلاق اسلامی
- ارتقای کیفیت و کمیت خدمات و تسهیلات دانشجویی به سطح استانداردهای ملی
-  مقاوم سازی و بازسازی خوابگاه های دانشجویی و تجهیز خوابگاه ها و بهره مندی بیشتر دانشجویان از امکانات رفاهی
-  پایش وضعیت خوابگاهها و سالنهای عذاخوری دانشجویی با حضور میدانی و حل موانع و مشکلات در جهت ارایه خدمات مناسبتر
-  تقویت صندوق قرض الحسنه دانشگاه با کمک های خیرین برای حمایت از دانشجویان نیازمند
-  تکمیل تجهیزات آشپزخانه و سالن های پخت و غذاخوری دانشگاه، رعایت دقیق اصول بهداشتی و بالابردن کیفیت غذای دانشجویی با استفاده از پیمانکاران خبره و تهیه مواد اولیه مناسب

دفعات مشاهده: 3837 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

 آیین نکوداشت روز استاد برگزار شد 

 | تاریخ ارسال: 1403/2/12 | 
                                      
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه مراسم گرامیداشت روز استاد با حضور دکتر حسن بیگی ریاست دانشگاه، آیت الله  علی عباسی عضو خبرگان رهبری و  رئیس جامعه المصطفی(ص) ، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، معاونین، مدیران و استادان و پیشکسوتان دانشگاه در سالن ۱۷ شهریور (پردیس تهران) برگزار شد.
در ابتدای مراسم حجت الاسلام و المسلمین آقا طهرانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن گرامی داشتن یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری گفت: در آیات، روایات و آموزه های دینی ما بر نقش و جایگاه معلم تاکید زیادی شده است. اما نکته حائز اهمیت این است که  هر دانشمند و اندیشمندی از سوی اولیا و انبیا مورد عنایت قرار نگرفته اند.
ایشان با اشاره به حدیثی از امام  جعفر صادق علیه السلام که می فرماید " هر که برای خدا علم را بیاموزد و بدان عمل کند و به دیگران بیاموزد در مقامهای بلند آسمانها او را بزرگ خوانند و گویند: آموخت برای خدا و عمل کرد برای خدا و تعلیم داد برای خدا،  خاطر نشان کردکه  اگر چنین شاخصه‌ای را استاد یا معلم داشته باشد نه تنها در زمین که در ملکوت آسمان‌ها نیز مورد احترام قرار می‌گیرد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه با نقل حدیثی از امیرالمومنین که می فرماید "منفورترین بندگان نزد خداوند سبحان دانشمند مغرور و متکبّر است" عنوان کرد اگر استادی با خضوع ، نیت خالص و تواضع در کلاس درس حاضر شود، قلب ‌های دانشجویان را به دست می‌آورد و می‌تواند بین آنها بسیار اثرگذار باشد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی عضو خبرگان رهبری و رئیس جامعه المصطفی(ص) ضمن تبریک روز استاد و گرامی‌داشت یاد شهید مطهری،شهید اندیشه، فکر و قلم گفت: شاید مهمترین ویژگی شاخص و برجسته شهید مطهری توجه به نیازهای فکری و معرفتی زمانه خودش بود. شهید مطهری درس خوانده حوزه‌های علمیه بود ایشان خود را وقف پاسخگویی به نیازهای معرفتی جامعه خود به ویژه جوانان و دانشجویان نمود.
 رئیس جامعه المصطفی(ص)اظهار داشت: شهید مطهری همت علمی خود را به توسعه فلسفه اسلامی ، پاسخگویی به شبهات فکری روزگار خود و توجه به قرآن پژوهی معطوف کرد.
ایشان افزود: شهید مطهری کمتر از سه ماه از پیروزی انقلاب اسلامی را درک کردند و فرصتی برای مسئله‌های روز ما نداشتند ولی بخش زیادی از آثار ایشان هنوز هم مسئله ماست به این دلیل که انقلاب اسلامی برای جامعه ما و کشور ما یک نقطه عطف تاریخی کم نظیر است.
آیت الله علی عباسی عنوان کرد: در تاریخ تمدن پژوهی آخرین تمدن، تمدن امروزی است با پیامدهای خاص خود،  کنار گذاشتن معنویت،  خلاصه دیدن جهان هستی در ماده و اصل لذت و سود بردن از مبانی این تمدن است که نتایج و آسیب‌های آن را شاهد هستیم. کشور ما جز محدود کشورهایی است  که از استعمار محفوظ مانده‌ است .
رئیس جامعه المصطفی(ص) گفت: جهان ما در حال گذار تمدنی است،  انقلاب اسلامی یک نقطه عطف جهانی است این چیزی است که تمدن سلطه جوی استعماری غرب از آن می‌ترسد و  استادان ،  دانشجویان و جوانان امروز ما باید بدانند در چه برهه حساس تاریخی قرار گرفته اند.
 ایشان با اشاره به موضوع جنگ غزه عنوان کرد:  چهل هزار کودک و زن بی‌گناه جلوی چشم سلطه‌گران کشته می‌شود و کشورهای سلطه‌جو در برابر این همه جنایت سکوت می‌کنند. ما در برابر این گونه حکومت‌ها قرار گرفته‌ایم و وظیفه ما بسیار سنگین و حساس است.
حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی با اشاره به آیه ۳۳ سوره مبارکه توبه  که می فرماید"  اوست خدایی که رسول خود را به هدایت و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان عالم تسلط و برتری دهد هر چند مشرکان ناراضی و مخالف باشند. "  گفت: این وعده تخلف ناپذیر خداست و شرط ان ایستادگی و مقاومت است و این معیار پیروزی است.
در ادامه برنامه ریاست دانشگاه دکتر حسن بیگی ضمن تبریک روزبزرگداشت مقام  استاد و گرامی داشتن یاد و خاطره بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران ، شهدای اسلام ، استاد شهید مطهری، مدافعین حریم و حرم عنوان کرد: آرامگاه شهیدان سرزمینی طیب و طاهر است. خون شهیدان زمین و زمان را معطر می‌کند از چنین سرزمینی معارف بلند برمی‌خیزد چون رویش آنها به دست خداست.
ایشان گفت:  باران و آفتاب آلودگی‌های جزئی را پاک می‌کنند اما آلودگی‌های مهم مانند استعمار و  استکبار فقط و فقط با خون شهیدان پاک می‌شود . خون شهید منشاء بیداری انسان و جهل زدایی از تاریخ و جامعه بشری است بیداری ملت‌ها نه تنها در منطقه بلکه در سراسر جهان از آثار خون مطهر شهدا است.
ریاست دانشگاه اظهار داشت:  با وجود همه تلاش‌هایی که دشمن در جهت مخفی کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه انجام داده امروز طبل رسوایی این رژیم در سراسر جهان به صدا درآمده است. امروز رسوایی نقاب دموکراسی آمریکا در برابر جنبش جهانی دانشگاهیان در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت رژیم غاصب و کودکش اسرائیل بر همگان روشن شده است.
دکتر حسن بیگی افزود: خون شهدا آتش عجیبی در دل بیدار دلان و جوانان روشن نموده حتی نخبگان و دانشجویانی که در فضای آلوده غرب رشد کرده اند به دلیل فطرت پاکشان بیدار شده‌اند آتشی در دلشان روشن شده است که به خواست خدای متعال خاموش نمی‌شود مگر بعد از سوزاندن درخت جهنمی استعمار.
ریاست دانشگاه گفت:  کاری که از باران ساخته نیست از خون شهید ساخته است منتها یک چیز هم خون شهید آن را پاک نمی‌کند و آن انحرافات فکری است، سکولار فکر کردن است. شبهات فرهنگی ملحدان را، قلم اساتیدی همچون علامه طباطبایی می‌تواند حل کند. در روز قیامت مرکب عالم را با خون شهیدان می‌سنجند. این مرکب عالم است که شهید پرور و شهادت ساز است.
دکتر حسن بیگی در پایان اظهار داشت:  همه باید تلاش کنیم که گره‌هایی که در ذهن دانشجویان جوان وجود دارد باز کنیم.  تربیت و آگاه کردن نسل جوان که دشمن برای آنها برنامه دارد وظیفه خطیری است که به عهده استادان و معلمان است.
در پایان برنامه از استادان نمونه، استادان بازنشسته و سرامدان فرهنگی با اهدای لوح، تقدیر و تشکر بعمل آمد.
 

دفعات مشاهده: 5155 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پیام ریاست دانشگاه به مناسبت گرامیداشت روز استاد

 | تاریخ ارسال: 1403/2/11 | 

بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم

«بهترین مشوق برای گسترش علم، تکریم دارنده علم است و اساتید دانشگاه‌ های ما، برجستگان و نخبگان مراکز پژوهش ما،  در زمره کسانی هستند که برجستگان علمی و نخبگان علمی به حساب می آیند.»
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای
 
والا نگشت هیچ کس و عالِم
نادیده مر معلمِ والا را


دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت معلم انقلاب اسلامی، استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری، فرصتی مغتنم برای ارج نهادن به مقام والا و مرتبت رفیع معلمان، استادان و اندیشمندان ایران اسلامی است. استادان و دانشمندان معظمی که آثار ماندگار و همت بلند ایشان در عرصه علم و دانش همواره جلوه گاه فرهنگ متعالی و معرّف دیرینگی و پیشاهنگی امر تعلیم و تعلّم در این سرزمین بوده است.
   استادان و دانشگاهیان ایران اسلامی همواره در آگاهی بخشی و بصیرت افزایی پیشرو بوده و در ادوار تاریخ معاصر کشورمان اعم از دوران نهضت شکوه مند انقلاب اسلامی، دوران جهاد و  دفاع مقدس و گستره علم و نوآوری و مقابله با تحریم های ظالمانه همواره حضوری موثر و پیشتاز داشته و نقشی ماندگار برجا گذاشته اند. دانشگاهیان فرهیخته ایران اسلامی همواره با موقعیت شناسی و آگاهی از اقتضائات ملی در برابر هجوم بیگانه قد علم کرده و توانسته اند نقشه شوم دشمنان میهن اسلامی را نقش بر آب کنند. تلبیس دشمنان این مرز و بوم در ترور دانشمندان و نخبگان علمی نشانه همین مبارزه آگاهانه، مستمر و آزادیخواهانه استادان و دانشگاهیان ایران اسلامی است که ثمرات آن را امروز در جای جای جهان مشاهده می کنیم. همچنان که اینک خیزش جهانی دانشگاهیان در برابر نظام سلطه و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت جنایات رژیم غاصب و کودک کُش اسرائیل که برخاسته از فریاد دادخواهی و استکبارستیزی و عدالت طلبی دانشجویان آگاه و بیداردل ایران است، نقاب از چهره دموکراسی ساختگی آمریکایی-صهیونیستی برداشته است.
  جامعه ایرانی که جهان بینی اسلامی را مبنای شئون گوناگون زندگی خود قرار داده است، خواهان آن است که نظامی آموزشی متناسب با مبانی و ارزش های اسلامی داشته باشد تا با تربیت متفکران و مدیران به ترویج، تعمیق و تعمیم آن در جامعه اسلامی مبادرت ورزد. احیای هویت تمدنی و پیشرفت جمهوری اسلامی، مستلزم رشد متوازن و همه جانبه ابعاد علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور است که در مسیر تعالی آن، استادان دانشگاه نقش پیشران و موتور محرکه را برعهده دارند. امروز وظیفه همه ما سرلوحه قرار دادن جهاد علمی در رفع موانع پیشرفت میهن اسلامی و تلاش در جهت ایجاد روحیه خودباوری و فراگیری و تولید علم نافع میان دانشجویان و شکل­‌دهی به فعالیت­های نوآورانه و پیشتاز اسلامی بر پایه تقویت خلاقیّت و نوآوری در علم و رشد مکارم اخلاق و فضایل اسلامی و کیفی­سازی و مهارت‌افزایی برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و رسیدن به مرجعیت علمی و توسعه اثربخش و الهام‌آفرین همکاری‌های علمی در سطح منطقه‌ای و جهانی است.
  اینجانب ضمن تکریم و گرامی داشت روز معلم امیدوارم با استعانت از درگاه الهی دوشادوش یکدیگر در محیطی علمی، امیدآفرین، پُرتلاش و اسلامی بتوانیم نسلی بادانش، آگاه، مومن، کاردان، پُرتلاش و متعهد برای آینده میهن اسلامی بپروریم و در راه نیل به آرمان‌های متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گامی مؤثر برداریم.

 
دکتر علی حسن ­بیگی
رئیس دانشگاه خوارزمی
 اردیبهشت ۱۴۰۳


 

دفعات مشاهده: 5177 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

بیانیه وزارت علوم در حمایت از عملیات غرور‌آفرین «وعده صادق»

 | تاریخ ارسال: 1403/1/26 | 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَ مَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ (آل عمران – ۱۲۶)
 
عملیات غرورآفرین «وعده صادق»، به مدد الهی نقطه عطفی در تاریخ و شروع حرکتی عظیم در محو غده سرطانی، رژیم اشغالگر صهیونیستی، در منطقه غرب آسیا و باعث مسرت و شادی همه مردم آزاده جهان به ویژه مسلمانان شد. ما دانشگاهیان کشور، همراه با ملّت شریف و شهیدپرور ایران اسلامی، ضمن قدردانی از وعده صادق ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه‌ای و پاسداران جان برکف این مرز و بوم، به منظور پاسخ به جنایات متعدد رژیم خبیث و کودک‌کش صهیونیستی، از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت فرماندهان و مستشاران نظامی و دانشمندان هسته‌ای ایران، حمایت خود را از نیروهای مسلح ایران اعلام می‌داریم. امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد نابودی رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف باشیم.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ حَصِّنْ ثُغُورَ الْمُسْلِمِینَ بِعِزَّتِک، وَ أَیِّدْ حُمَاتَهَا بِقُوَّتِک، وَ أَسْبِغْ عَطَایاهُمْ مِنْ جِدَتِک...
(دعای ۲۷ صحیفه سجادیه)

 

دفعات مشاهده: 7864 بار   |   دفعات چاپ: 25 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انتصاب آقای دکتر جعفر جعفری به سمت مشاور معاونت اداری مالی و سرپرست مدیریت امور اداری و منابع انسانی

 | تاریخ ارسال: 1403/1/25 | 
جناب آقای دکتر جعفر جعفری
سلام علیکم
نظر به مراتب تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده جناب­عالی، به موجب این حکم به سمت "مشاور معاونت اداری مالی و سرپرست مدیریت امور اداری و منابع انسانی دانشگاه" منصوب می­شوید. انتظار می­رود با ابتکار عمل و پیگیری مجدّانه بر اساس ارزش­های اسلامی، مبانی علمی و روحیه انقلابی و با همکاری استادان، مدیران، کارکنان و دانشجویان و بکارگیری تمامی امکانات و ظرفیت­های دانشگاه در جهت اجرایی کردن منویّات مقام معظم رهبری، راهبردهای دولت مردمی، برنامه تفصیلی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و برنامه دانشگاه خوارزمی در افق ۱۴۰۴ به ویژه موارد ذیل اهتمام ورزید:
 • ساماندهی و نظارت دقیق بر حسن اجرای امور مرتبط با مدیریت منابع انسانی دانشگاه بر اساس افزایش بهره­‌وری، شایسته‌­سالاری، عدالت­‌گستری و رفع تبعیض
 • نظارت بر اجرای صحیح مصوبات هیات اجرایی منابع انسانی دانشگاه
 • برنامه­‌ریزی، تایید و تخصیص بهینه منابع انسانی و زمینه­سازی افزایش بهره­‌روی و کارایی و اثربخشی عملکرد
 • تکریم و حفظ شأن، منزلت و حقوق اعضای هیأت علمی، کارمندان، دانشجویان و مراجعه­‌کنندگان
 • توانمندسازی کارکنان با اجرای دوره‌­های آموزشی تخصصی و عمومی به عنوان یاوران علمی دانشگاه
 • ایجاد انگیزه در کارمندان و اعضای هیأت علمی و رضایت­­مندی بیش­تر برای انجام بهتر مأموریت­‌های محوله
 • مدیریت و نظارت بر تهیه، تدوین، بازنگری و اصلاح دستورالعمل‌ها و قوانین مورد نیاز و نظارت بر حسن اجرای ضوابط اداری، رفاهی، پرسنلی
 • کنترل و تایید نهایی احکام صادره، گزارش کار ماهانه و دیگر فرم­‌ها و اسناد مرتبط با امور اداری، پرسنلی و رفاهی کارکنان
 • نظارت بر انجام امور اداری، صدور احکام و محاسبه و استخراج اضافه کار، تأخیر، غیبت، مرخصی و مأموریت کارکنان
 • تهیه وتدوین آئین‌­نامه­‌ها، بخشنامه­‌ها ودستورالعمل­‌های لازم اداری و ابلاغ آن به واحدهای مربوط
 •  نظارت بر کلیه امور خدمات عمومی و پشتیبانی
 •  نظارت بر انجام کلیه امور دبیرخانه مرکزی
 •  تصمیم­‌سازی و ارایه گزارشات تحلیلی و مدیریتی در چارچوب وظایف محوله
 •  نظارت و ایجاد هماهنگی میان ادارات و بخش‌­های تابعه
توفیق روزافزون جناب­عالی را در پیش­برد اهداف بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی از درگاه خداوند متعال خواستارم.

با تاییدات الهی
علی حسن بیگی
رئیس دانشگاه

دفعات مشاهده: 9446 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انتصاب آقای دکتر عیسی زارع بعنوان سرپرست پردیس البرز

 | تاریخ ارسال: 1403/1/25 | 
جناب آقای دکتر عیسی زارع درنیانی
سرپرست محترم حوزه ریاست و روابط عمومی
سلام علیکم
    از پی مصوبه هیئت امناء دانشگاه خوارزمی مبنی بر تشکیل پردیس های دانشگاهی و نظر به مراتب دانش، تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده جناب ­عالی، به موجب این حکم و با حفظ سمت فعلی به سمت «سرپرست پردیس البرز» منصوب می شوید. انتظار می رود با اشراف کامل، ابتکار عمل و پیگیری مجدّانه نسبت به تنظیم و اجرای برنامه ای جامع، عملیاتی و زمان­ مند در جهت پیاده سازی ارکان پردیس اقدامات شایسته و دقیق اهتمام ورزید. لازم است در برنامه اجرایی پردیس، کوچک و چابک سازی تشکیلات اجرایی، کارآمدی، سرعت مناسب پاسخگویی به نیازها و مراجعات،  نوآوری در برنامه های آموزش، پژوهش و فناوری و استفاده مطلوب از ظرفیت ها و سرمایه های مادی و معنوی بر محور جهاد علمی برای تحقق دانشگاه تمدن ساز با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی، انجام وظایف و مسئولیت‌های خطیر محوله برای اعتلای نماد آموزش عالی کشور در نظر آید. بدیهی است اعضای محترم هیئت رئیسه و دیگر مدیران در پیاده سازی سازمان جدید همکاری لازم و موثر را معمول خواهند داشت. موفقیت شما را از خداوند متعال خواستارم.
                                                                                                            
علی حسن بیگی
رئیس دانشگاه

دفعات مشاهده: 9157 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انتصاب آقای دکتر عیسی زارع درنیانی بعنوان سرپرست پردیس البرز

 | تاریخ ارسال: 1403/1/25 | 
جناب آقای دکتر عیسی زارع درنیانی
سرپرست محترم حوزه ریاست و روابط عمومی

سلام علیکم
    از پی مصوبه هیئت امناء دانشگاه خوارزمی مبنی بر تشکیل پردیس های دانشگاهی و نظر به مراتب دانش، تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده جناب ­عالی، به موجب این حکم و با حفظ سمت فعلی به سمت «سرپرست پردیس البرز» منصوب می شوید. انتظار می رود با اشراف کامل، ابتکار عمل و پیگیری مجدّانه نسبت به تنظیم و اجرای برنامه ای جامع، عملیاتی و زمان­ مند در جهت پیاده سازی ارکان پردیس اقدامات شایسته و دقیق اهتمام ورزید. لازم است در برنامه اجرایی پردیس، کوچک و چابک سازی تشکیلات اجرایی، کارآمدی، سرعت مناسب پاسخگویی به نیازها و مراجعات،  نوآوری در برنامه های آموزش، پژوهش و فناوری و استفاده مطلوب از ظرفیت ها و سرمایه های مادی و معنوی بر محور جهاد علمی برای تحقق دانشگاه تمدن ساز با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی، انجام وظایف و مسئولیت‌های خطیر محوله برای اعتلای نماد آموزش عالی کشور در نظر آید. بدیهی است اعضای محترم هیئت رئیسه و دیگر مدیران در پیاده سازی سازمان جدید همکاری لازم و موثر را معمول خواهند داشت. موفقیت شما را از خداوند متعال خواستارم.
                                                                                                             
علی حسن بیگی
رئیس دانشگاه

دفعات مشاهده: 2162 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پیام ریاست دانشگاه در محکومیت حمله رژیم صهیونیستی و دعوت از دانشگاهیان جهت شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس

 | تاریخ ارسال: 1403/1/15 | 
بسم الله الرحمن الرحیم
وَ مِنَ المُومِنینَ رِجالٌ صَدقُوا مَا عَاهَدُوا الله عَلیه فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَ مِنهُم مَن ینَتظر وَ مَا بَدَّلوُا تَبدِیلا 
 در میان مؤمنان ، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.(احزاب/ ۲۳) 
اینجانب ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین، امیرالمومنین علی علیه السلام به محضر ملت شریف و قهرمان ایران اسلامی، شهادت پرافتخار سرداران رشید مدافع حرم را به محضر حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، خانواده های معظم و همرزمان آنان و آحاد امت شهید پرور ایران اسلامی تبریک و تسلیت عرض می نمایم.
دانشگاه خوارزمی اقدام خبیثانه رژیم نفرت انگیز صهیونیستی در حمله به بخش کنسولی جمهوری اسلامی ایران که از روی استیصال و شکست‌های پی در پی در جبهه‌های نبرد با نیروهای غیور و مقتدر مقاومت صورت گرفته است و نشان از اوج درماندگی این رژیم و تلاش مذبوحانه برای تغییر معادلات جنگ است را بشدت محکوم می نماید.
رژیم نامشروع و اشغالگر صهیونیستی که در پی عملیات غرور آفرین و حماسی طوفان الاقصی و رشادت های جوانان غیور غزه و قیام جهانی امت اسلام و آزادیخواهان در سراسر جهان، موجودیت خود را در خطر می‌بیند، با ارتکاب این نوع جنایات قصد مرعوب کردن رزمندگان مقاومت اسلامی و پوشاندن ضعف وجودی خود را دارد، اما به فضل الهی و با اراده پولادین ملت فلسطین و هوشیاری جبهه مقاومت و حمایت آزادیخواهان، مستضعفان و مسلمانان جهان، کارزار کنونی، نقطه شروع نابودی این رژیم منحوس و جعلی و پایان بخش اشغال سرزمین فلسطین خواهد بود. 
بی شک تنها راه مقابله با استمرار گستاخی ها و اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی، حضور آگاهانه و لبیک دوباره به تدبیر خردمندانه امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری است؛ و شایسته است ملت بزرگ ایران نشان دهند در دفاع از آرمان های بر حق ملت مظلوم فلسطین همچنان مصمم هستند و به یاری خدا پیروزی نهایی از آن مظلومان و حق طلبان خواهد بود که وعده الهی نزدیک است.
اینجانب همگام با سایر دانشگاهها از تمامی استادان، دانشجویان، کارکنان و ملت شریف ایران دعوت می نمایم تا همچون گذشته، همگام و همدل با مردم مظلوم فلسطین با شرکت پرشور و حماسی خود در راهپیمایی روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، بار دیگر کینه و انزجار خود را علیه رژیم اشغالگر قدس ابراز نمایند.
علی حسن بیگی
رئیس دانشگاه خوارزمی
فروردین ۱۴۰۳

دفعات مشاهده: 9849 بار   |   دفعات چاپ: 27 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پیام ریاست دانشگاه به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان و آغاز سال نو

 | تاریخ ارسال: 1402/12/23 | 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 
 

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًی لِلنَّاسِ وَبَینَاتٍ مِنَ الْهُدَی وَالْفُرْقَانِ
 
ماه مبارک رمضان موهبتی است بر بندگان تا با ورود به ضیافت الهی و زدودن غبار معصیت از جان ها، مراقبت از نفس و به جا آوردن فرایض و مناسک اسلام و حرکت در مسیر الهی، جانی تازه گیرند. دگرگونی شگرف طبیعت فرصتی است برای اندیشیدن انسان به عظمت کبریایی و رحمت بی انتهای ربانی تا خود را از نسیان و غفلت رهایی بخشد. امید است، هم آوایی «نوروز» و شکوه شکفتن در «بهاران» و تقارن آن با ماه پرخیر و برکت «رمضان»، نویدی معنوی برای والاهمتان روزگار باشد. سپاس خداوندی را که توفیق درک بهاری دیگر از هنگامه ضیافت عبادت را نصیبمان کرد.
      اینجانب پیشاپیش آغاز سال ۱۴۰۳ خورشیدی را که مطلع و مقطع آن مزین به ماه  مبارک رمضان، شهرالله الاکبر، ماه فیض و رحمت و برکت، است به خانواده بزرگ دانشگاه خوارزمی تبریک عرض نموده و از درگاه حق تعالی سالی سرشار از بهروزی و نیک فرجامی برای  اعضای محترم هیئت علمی، کارمندان شریف و دانشجویان آینده ساز این مملکت خواستارم. امیدوارم با  استعانت از ذات لایزال الهی و در سایه توجهات حضرت بقیه ا... الاعظم، مهدی موعود، عج الله تعالی فرجه شریف و با پیروی از منویات حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بیش از پیش در مسیر اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران گام برداشته و شاهد تحول و توسعه هرچه بیشتر کشور و دانشگاه باشیم.
 علی حسن بیگی
رئیس دانشگاه خوارزمی
۲۲ اسفند۱۴۰۲

دفعات مشاهده: 11507 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری سیزدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران

 | تاریخ ارسال: 1402/12/15 | 
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز شنبه ۱۲ اسفندماه سیزدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس دانشگاه خوارزمی، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز آموزش و پژوهش های سازمان مالیاتی، مدیران دانشگاه خوارزمی، مسئولین سازمان امور مالیاتی کشور و علاقمندان به حوزه مالی و مالیاتی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.
سیزدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران با همکاری دانشگاه خوارزمی و سازمان امور مالیاتی کشور علاوه بر طرح مسائل اساسی سازمان و ارائه راهبردهای مؤثر در حوزه مطالعات و پژوهش، به معرفی بستر اصلی اجرایی قوانین مالیاتی کشور، یعنی سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب‌های الکترونیکی در چهارچوب قوانین، مقررات و استانداردهای نظام مالیاتی کشور پرداخت.
محورهای این همایش شامل موارد زیر بودند:
 • قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان (فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها)
 • مالیات بر عایدی سرمایه (طراحی، اجرا و آثار)
 • مالیات بر مجموع درآمد اشخاص (طراحی، اجرا و آثار)
 • شکاف مالیاتی در ایران (فرار مالیاتی و اجتناب مالیاتی)
 • نظام یکپارچه مالیاتی-حمایتی
در افتتاحیه همایش، دکتر حسن بیگی رئیس دانشگاه خوارزمی ضمن تشکر از مسئولین وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان امور مالیاتی کشور گفت: امروز دانشگاه خوارزمی به عنوان نخستین نهاد آموزش عالی ایران مفتخر است که در جمع متخصصان و عالمان مالی و مالیاتی، در کنار سازمان امور مالیاتی کشور، مجری سیزدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران باشد و به صورت علمی و تخصصی به بحث در نظام مالیاتی بپردازد، که نقش مهمی در تأمین مالی بودجه دولت و تخصیص منابع و توزیع درآمد دارد و از جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور برخوردار است.
ایشان افزود:  این همایش تنها همایش تخصصی - فنی با دیدگاه علمی، پژوهشی و فرهنگی در زمینه مسائل مالیاتی در کشور بوده است که نتایج آن در بسیاری از سیاست گذاری های مالیاتی، تصمیم گیری های مدیریتی، اصلاحات مالیاتی، بهبود تمکین مالیاتی، شناخت ظرفیت های جدید مالیاتی و سایر موارد مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته است.
 دکتر حسن بیگی در خصوص اهداف برگزاری این همایش گفت: این همایش با بهره گیری از یافته های علمی و پژوهشی در عرصه های مختلف سیاست گذاری و تصمیم سازی می تواند در حوزه مالیات بستر سازی کند و به بررسی و مطالعه روش های نوین در نظام مالیاتی بپردازد، پژوهش های کاربردی را ترویج دهد و راهکارهای نوین اصلاح و ارتقاء نظام مالیاتی را ارائه دهد، تا بتواند دانش و تجربیات نظام مالیاتی سایر کشورها را بررسی کند.
رئیس دانشگاه در پایان اظهار امیدواری کرد: که نتایج این همایش تخصصی و علمی در سیاست گذاری ها و شناخت ظرفیت های جدید مالیاتی مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارائی در مراسم افتتاحیه همایش سیاست های مالی و مالیاتی کشور عنوان کرد: وقتی می‌خواهیم دولت را از درآمدهای ناپایدار و درآمد نفتی به سمت اتکا به درآمدهای پایدار سوق دهیم، یعنی می‌خواهیم دولت بهره‌ورتر عمل کند؛ اگر دولتها بهره ورتر عمل کنند و در تصرف بازارهای صادراتی موفقیت داشته باشند، دولت هم می‌تواند اتکای بیشتری به درآمدهای پایدار داشته و مالیات بیشتری را بستاند.
دکتر خاندوزی توضیح داد: این اقدام موجب تحت تاثیر قرار گرفتن مناسبات دولت و بخش خصوص خواهد شد و دولتها نسبت به پیامدهای تصمیمات سیاسی خودشان و تاثیرات آن بر بخش تولید حساس خواهند شد، به دلیل اینکه منفعت تولید و همچنین منفعت مالیات ستانی در این اقدام است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: آنچه دوستان و همکاران ما چه در دوره ریاست قبلی سازمان امور مالیاتی و چه در دوره جدید و در وزارت اقتصاد بر آن پافشاری می‌کنند، اصلاحات و کلیدواژه های تحول نظام مالیاتی یعنی قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر مجموع درآمد اشخاص، شکاف مالیاتی در ایران و نظام یکپارچه مالیاتی حمایتی، برای این است که ثمره بالا رفتن سهم درآمدهای مالیاتی، عنصر تعیین کننده در تامین درآمدهای دولت و توجه به بخش واقعی اقتصاد است.
ایشان اظهار کرد: برای اینکه به این نقطه برسیم، ابتدا لازم بود که شکاف‌های موجود بین درآمدهای بالقوه و بالفعل را سریعا حل و فصل کنیم تا بتوانیم بین نظام مالیاتی ستانی و بخش واقعی اقتصاد و تولید این اقدام را اجرایی کنیم. آن مانع هم این بود که ظرفیت های مالیات ستانی بالقوه ای وجود داشت که سیاستگذار توانست با شناسایی مودیان مالیاتی جدید که در تاریخ مالیاتی بی سابقه بوده و همچنین شناسایی فراریان مالیاتی، درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: این اتفاق اولویت دو سال اول ما در وزارت اقتصاد بود که طبق دستور رییس جمهور دنبال شد و امروز خوشحالیم که با سربلندی میتوانیم ادعا کنیم که بالاترین میزان شناسایی مودیان مالیاتی در فاصله ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ رخ داده است و نیز شناسایی اعماق درآمدی که البته نیازمند اجرای برخی تدابیر بود، انجام شده است که در نهایت منافع آن به تامین مالی بودجه دولت نیز خواهد رسید.
دکتر خاندوزی ادامه داد: اما بیش از این باید سازمان مالیاتی بر این نقطه حساس باشد تا تصویرسازی غلط موجب پیش نرفتن مسیر نشود.
ایشان تاکید کرد: تلاشها برای اصلاح نظام مالیاتی موجب شده که میزان اتکای بودجه دولت به درآمدهای پایدار از ۳۰ درصد به بالای ۴۰ درصد در سال ۱۴۰۲ برسد و امیدواریم این مهم با توجه به ظرفیت های بالقوه حوزه مالیاتی بیشتر شود تا خیال مردم و سیاستگذار نسبت به اینکه دچار شوک‌های ناگهانی و... شود، راحت شود و سریع تسری پیدا کند و گره رکن مقاوم سازی اقتصاد ایران، هرچه زودتر باز شود.
وزیرامور اقتصادی و دارایی همچنین از برگزارکنندگان این همایش در سازمان امور مالیاتی، رئیس این سازمان و همچنین رئیس دانشگاه خوارزمی و پژوهشگران و صاحب نظران و همکاران و همچنین صاحب نظران حوزه مالیاتی که موجب رونق افزایی این محفل شدند، تشکر کرد.
دکتر سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی کشور اظهار کرد: در اسناد بالادستی به کرات تکرار شده که باید از منابع نفتی فاصله بگیریم و به سمت منابع پایدار مالیاتی حرکت کنیم. با این حال، دستاورد مهمی طی سال‌های گذشته در این حوزه به دست نیامد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات ستانی عادلانه را لازمه توسعه کشور دانست و افزود: با تلاش های صورت گرفته در سنوات اخیر، سهم مالیات در تامین بودجه عمومی کشور از ۳۰ درصد به ۵۰ رسیده که رشد ۲۰ درصدی دستاورد بزرگ و آرزوی دیرین نظام مالیاتی کشور بوده است.
دکتر سبحانیان یکی از رویکردهای اصلی نظام مالیاتی را ، حرکت به سمت نظام مالیاتی داده مبنا و سیستمی برشمرد و گفت: نظام مالیاتی با حرکت پرشتاب از نظام سنتی به نظام مالیاتی سیستمی و هوشمند در حرکت است. در این راستا قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان یکی از نمودهای عینی نظام مالیاتی داده مبنا و سیستمی است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی، فعالین اقتصادی را شرکای راهبردی نظام مالیانی دانست و افزود: باید به صورت حداکثری تلاش کنیم خدمات مالیاتی را به صورت سیستمی و آنلاین به آنها ارایه دهیم. بحث الکترونیکی کردن گواهی های مالیاتی، ارایه الکترونیکی خدمات مالیاتی، مالیات ارث با این هدف انجام شده است.
ایشان استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در شناسایی مودیان جدید و جلوگیری از فراریان مالیاتی را از دیگر برنامه های مهم نظام مالیاتی خواند و افزود: با این اقدام، بالغ بر ۱۱۰ هزار خانه لوکس در تهران شناسایی شده و وضعیت محاسبه مالیاتی آنها در حال بررسی است.
دکتر نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی کشور اظهار داشت: با شناسایی و جلوگیری از فرار مالیاتی، اقتصاد غیررسمی کاهش پیدا می‌کند و منجر به افزایش درآمد مالیاتی در کشور می‌شود.
ایشان افزود: در برنامه هفتم به موضوع پایه‌های مالیاتی جدید تاکید شده است. بحث مالیات برعایدی سرمایه تا جای خوبی پیش رفته است. سفته‌بازی باعث نوسانات شدید قیمت می‌شود و نیازهای مصرفی مردم را نیز دچار مشکل می‌کند. ما از تولیدکننده مالیات می‌گیریم اما از دلال اخذ نمی کنیم.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه سامانه مودیان یکی از زیرساخت‌ها در حوزه مالیاتی است، بیان کرد : حاصل اجرای آن شفافیت، هوشمندسازی و حذف ممیز محوری در نظام مالیات است.
دکتر نگاهداری تاکید کرد: قانون تسهیل تکالیف مودیان در پایانه فروشگاهی تدوین شده که کمک به مودیان کوچک و متوسط است.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به همراهی و همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس با سیاست‌های نظام مالیاتی، گفت: این مرکز از سیاست‌های تحولی نظام مالیاتی حمایت می‌کند.
دکتر محمد برزگری رئیس مرکز آموزش و پژوهش های سازمان مالیاتی کشور در آیین افتتاحیه سیزدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران گفت : این همایش با همکاری ۱۰ مرکز علمی دانشگاهی آغاز شد، در حالیکه در دوره های قبلی با مشارکت ۱ دانشگاه برگزار شد.
 ایشان افزود: نگاه این همایش آینده نگر است و تلاش دارد تا با مطالعه پژوهش های گذشته و دیدگاه های متخصصین امر و برگزاری کارگاه ها برای آینده ای دقیق تر و روشن تر استفاده کنیم.
دکتر برزگری با اشاره به فرار مالیاتی به عنوان یکی از چالش های اصلی در ارتقاء گفت: نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان یکی از محورهای است که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد.
رئیس مرکز آموزش و پژوهش های سازمان مالیاتی کشور در خصوص برنامه های جانبی همایش افزود: از ۹ شرکت معتمد که بازوان سازمان امور مالیاتی کشور هستند،  برای شرکت در همایش و برپایی نمایشگاه دعوت بعمل آمد و سیاست ما در این همایش برگزاری کارگاه های عملیاتی در قالب دو پنل نظام پایانه فروشگاهی، مبارزه با فرار مالیاتی، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر مجموع درآمد اشخاص، نظام یکپارچه مالیاتی است، تا با ایجاد داده ها و فرایندها،  پوسته اقتصادی ایران شفاف و با ایجاد سامانه ای محوری، حول فعالیت های اقتصادی، متولی امر شفاف سازی اقتصاد باشد و سایر قوانین که در مجلس در حال تدوین است بر این سامانه استوار خواهد شد.
در این همایش دکتر ابوالفضل ناطقی بعنوان (دبیر اجرایی)گزارشی از مراحل مختلف برگزاری سیزدهمین همایش سیاستهای مالی و مالیاتی ایران اعم از برگزاری جلسات متعدد، برگزاری پیش نشست ها، هماهنگی های لازم جهت برگزاری همایش و ... همچنین دکتر مهدی قائمی بعنوان (دبیر علمی) گزارش علمی همایش را ارائه دادند.
در مراسم اختتامیه همایش به مقالات برگزیده و همچنین مؤدیان خوش حساب هدایایی اهدا شد.
در حاشیه برگزاری این همایش شرکتهای معتمد با برگزاری غرفه ها به ارائه دستاوردهای خود پرداختند. 

دفعات مشاهده: 10534 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پیام ریاست دانشگاه به مناسبت انتخابات

 | تاریخ ارسال: 1402/12/10 | 
بسم الله الرحمن الرحیم
«حضور شما در پای صندوق های رأی بارز‌ترین مظهر حضور مردمی است و این پشتوانه‌ انقلاب و کشور است.» مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)
انتخابات از مهم ترین رویدادهای سیاسی در هر جامعه ای است و مردم با حضور خود در پای صندوق های رأی، سرنوشت کشور و آینده خود را رقم می زنند. یازدهم اسفند ۱۴۰۲ روز حضور گسترده ملت شریف ایران و تجلی وحدت و همدلی و روز خلق حماسه‌ای دیگر در عرصه انتخابات است. انتخاباتی که نماد مقبولیت نظام مقدس جمهوری اسلامی و نشان پویایی انقلاب شکوهمند اسلامی است. انقلاب اسلامی ایران با رهبری امام و حضور و لبیک امت شکل گرفت و در هر مرحله تداوم یافت و بر دشمنان ایران و اسلام غلبه کرد و توطئه های آنان را درهم شکست. حضور مردم در انتخابات بیمه کننده ایران اسلامی از گزند دشمنان و موجب ارتقاء و تثبیت قدرت جمهوری اسلامی است. مسئله مهم در انتخابات این است که همه در این آزمون عمومی شرکت کنیم و نشان دهیم که ملت ایران زنده و به سرنوشت کشورش علاقه مند است. هر رای ما پیام آور وفاداری به آرمان های انقلاب اسلامی و پایداری و استقامت در راه تحقق آن و تداوم راه شهداست. اینجانب، جامعه دانشگاهی به ویژه خانواده بزرگ دانشگاه خوارزمی را به حضور پُرشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب اسلامی دعوت می نمایم. عزت و سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران و کشور عزیزمان در گرو انتخابات و حضور فعال مردمی است. ما با هم می توانیم ایرانی شایسته ایرانی و در تراز الگوی کشور اسلامی بسازیم. ان شاءالله تعالی.

 
دکتر علی حسن بیگی
رئیس دانشگاه خوارزمی
۹ اسفند ۱۴۰۲

دفعات مشاهده: 5952 بار   |   دفعات چاپ: 34 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

خبر خوش برای خانواده بزرگ دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: 1402/12/9 | 
با استعانت از ایزد منان، پیرو مذاکرات فشرده و پیگیری های مستمر ریاست محترم دانشگاه و قائم مقام و معاون محترم اداری، مالی و منابع انسانی و همکاری بعضی از اساتید گرانقدر، مجوز احداث ۱۵ طبقه واحد آموزشی در بخش تهران دانشگاه خوارزمی، اخذ شد و انشاالله به زودی عملیات احداث آن شروع می شود.
 
روابط عمومی دانشگاه خوارزمی

دفعات مشاهده: 11454 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اختتامیه مسابقات مناظره تخصصی تعاون

 | تاریخ ارسال: 1402/12/9 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، مراسم اختتامیه سومین دوره مسابقات مناظره تخصصی تعاون با موضوع تعاون، گفت‌وگو، آینده ایران امروز، در روز سه شنبه هشتم اسفندماه در محل تالار شیخ انصاری دانشگاه تهران برگزار شد.
حامد ویس‌کرمی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: باید زمینه تلاش و کار تمامی مستعدان در حوزه تعاون فراهم شود. مناظرات دانشجویی فرصت مغتنمی برای بخش تعاون است. مناظره موضوع مفیدی در همه مکاتب بشری است و در مکتب اسلام و قرآن کریم مورد تأکید بوده است.

وی افزود: محل تضارب نظرات مخالف و موافق در مناظرات نظری است که به حق نزدیکتر بوده و می‌تواند جامعه را به سمت راه صحیح هدایت کند. به فرموده قرآن کریم کسانی که سخنان مختلف را شنیده و راه را انتخاب می‌کنند، کسانی بوده که اهل خرد و هدایت هستند.

در پایان برگزاری این مراسم و با حضور مسئولان حاضر در جلسه، از تیم‌های برتر سومین دوره مسابقات مناظرات تخصصی حوزه تعاون همراه با اعطای لوح تقدیر و جوایز ویژه تجلیل شد. با اعلام نظر داوران این دوره از مسابقات به ترتیب تیم‌های سردار جنگل، خط اعتدال، جهاد علمی، اشراق به عنوان تیم‌های اول تا چهارم این دوره از مسابقات انتخاب و معرفی شدند.
خانم زینب ایوبیان دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه و کلام از دانشگاه خوارزمی عضو تیم جهاد علمی بودند که موفق به کسب رتبه سومی در این مسابقات شد.


دفعات مشاهده: 10405 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

قدردانی دکتر مهدیان از معاونت اداری مالی و توسعه منابع انسانی، و همچنین تحولات اداری

 | تاریخ ارسال: 1402/12/2 | 
آیین تجلیل از دکتر حسن مهدیان بعنوان سرآمد علمی استان البرز روز دوشنبه ۳۰ بهمن ماه در سالن غدیر دانشگاه خوارزمی با همکاری بنیاد نخبگان استان البرز برگزار شد.
در این مراسم دکتر مهدیان از زحمات آقای دکتر فرخی قائم مقام رئیس و معاون اداری ،مالی و توسعه منابع دانشگاه به جهت عملکرد قائم مقام رئیس دانشگاه در خصوص امور مالی و اداری از جمله  افزایش بودجه دانشگاه ، ساماندهی قراردادها و برقراری نظم و انضباط مالی و اداری، درآمد زایی و... تشکر و قدردانی ویژه نمود . 

دفعات مشاهده: 10077 بار   |   دفعات چاپ: 64 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

توصیف ریاست دانشگاه از زبان دکتر حسن مهدیان

 | تاریخ ارسال: 1402/12/2 | 
دکتر حسن مهدیان  محقق و استاد دانشگاه خوارزمی  از محققین پیشرو در فیزیک و حوزه‌های وابسته است که بعنوان یکی از سرآمدان  علمی استان البرز توسط بنیاد نخبگان استان البرز روز دوشنبه ۳۰ بهمن ماه در سالن غدیر دانشگاه خوارزمی مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفت در بخشی از سخنان خود به دکتر حسن بیگی ریاست دانشگاه خوارزمی گفت:
 از زمانی که دکتر حسن بیگی  (که از شاگردان برجسته ایشان بود)  به سمت ریاست دانشگاه خوارزمی منصوب شد ، به ایشان توصیه نمودم که خدا را به هیچ عنوان فراموش نکرده و همواره در کارها با اتکال به خداوند متعال به خدمت مشغول باشد.
 دکتر مهدیان یکی از خصوصیات اصلی دکتر حسن بیگی را اخلاص و تقوای ایشان دانست. توصیه ای که دکتر مهدیان در خصوص دانشگاه و علم داشت این بود که به هیچ عنوان نگذارند زمین های دانشگاه که میراثی برای آیندگان است را از دست بدهند. زیرا ماموریت دانشگاه در دوره های آتی نیاز به سخت افزار مناسب دارد.
دکتر مهدیان به دکتر حسن بیگی توصیه نمود که ثابت قدمی را در تمام مراحل زندگی خود داشته باشد. ایشان با اشاره به آیه " رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانصُرْنَا عَلَی الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ " گفت :  ثابت قدمی است که انسان را پیش می برد . در عالم هستی نگاه خداوند متعال نا امیدی و ترس وجود ندارد. به جای  آن رحمت ،شجاعت ، عشق و حکمت وجود دارد. 

دفعات مشاهده: 10020 بار   |   دفعات چاپ: 47 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری دومین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین المللی روز آینده، شهر آینده

 | تاریخ ارسال: 1402/12/2 | 
دومین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین المللی روز آینده، شهر آینده  با حضور مقامات لشکری وکشوری، استادان دانشگاه، دانشجویان و پژوهشگران حوزه ­های مختلف جغرافیا، شهرسازی، محیط زیست، علوم اجتماعی اقتصاد،  سنجش از دور و سایر رشته­ های مرتبط از روز شنبه اول اسفند ماه ۱۴۰۲ در سالن ابوریحان و دانشکده علوم جغرافیایی دانشگاه خوارزمی تهران در حال برگزاری است و تا روز دوم اسفندماه ادامه خواهد یافت.
ارائه آخرین دستاوردهای ملی و بین­ المللی در ۱۰ محور و با اهداف زیر در این کنفرانس دنبال می­ گردد:
* افزایش همکاری با محافل علمی ملی و بین­ المللی؛
 * زمینه ­سازی تبادل نظر و تعامل فعالان عرصه «جغرافیا و برنامه­ریزی شهری» با بخش های دانشگاهی و پژوهشی؛
* تعمیق ارتباط میان نهادهای علمی و اجرایی در جهت تحقق محورهای کنفرانس در سطح ملی و بین­ المللی؛ 
*  ایجاد تفاهم و تعامل سازنده میان پژوهشگران، سیاستگذاران، برنامه­ ریزان و مدیران شهری و منطقه­ ای
در  آیین افتتاحیه، خانم دکتر ساسان­پور دبیر علمی کنفرانس  اهمیت کنفرانس را این­گونه اظهار نمود که: با توجه به اینکه ایران در آب­و هوایی خشک و نیمه خشکی قرار دارد، ترویج دانش و تبیین راهبردها و سیاست‌های معطوف به شهرها و کلان‌شهرهای هوشمند پایدار می‌تواند نقش بنیادینی را در ثبات اجتماعی ـ اقتصادی و پایداری کشور ایفا کند. وقتی صحبت از تحقق راهبرد شهر هوشمند پایدار می‌شود، دو حیطه زمانی اکنون و آینده را در بر می‌گیرد. در حالی­که تحقق آن به نحو بارزی کیفیت زندگی و محیط‌های شهری را در مقطع کنونی بهبود می‌بخشد. با استفاده پایدار از منابع و لحاظ کردن منافع نسل‌های آینده، افق دید مدیران و برنامه‌ریزان را به آینده‌های دوردست می‌کشد. نگاهی مسئولانه نسبت به نسل حاضر و متعهدانه به نسل‌های آینده. آنچنان که بر همگان آشکار است، آینده اگرچه ریشه در فرایندهای گذشته و حال دارد، اما روند زمانی معطوف به آینده قطعی و خطی نیست، بلکه روندی متأثر از پدیده‌ها، فرآیندها، مناسبات نوظهور و عدم قطعیت‌های زباد و گوناگونی است. علاوه بر تمرکز بر حل مسائل کنونی شهرها، برنامه‌ریزان و متخصصان شهری باید در سایه مطالعه و نگاشت آینده، موجبات زندگی پایدار شهر و شهروندان آینده را فراهم کنند. در سایه تحلیل ساختارها، فرایندها و عدم قطعیت‌ها معطوف به آینده آمادگی لازم برای گام نهادن مطمئن در دنیای پیش رو فراهم می‌شود.چنین امری نیازمند شناخت شهرهای آینده  است که باید بر اساس آمارهای دقیق و درک بهتر از الگوها و روندهای تغییرات شهری صورت بگیرد. برای مقابله و آمادگی نسبت به مشکلات آتی و حل مسائل فعلی، مطالعات آینده‌ شهری در سراسر جهان کلید خورده است. اگرچه آینده نوشته نشده است، اما می‌توان با پژوهش در آن، آینده را ترسیم کرد. امروزه سرعت تغییرات شهری آن چنان سریع است که رسیدن به اهداف با روش‌های سنتی کارایی خود را از دست داده است. بنابراین مطالعه ویژگیهای شهرهای آینده‌ جهت پیش‌بینی وضعیت در افق‌های مشخص ضروری است. شرایط جدید جهانی فرصت‌های بی‌شماری برای جوامعی که برای دورنگری اهمیت قائل‌اند، ایجاد کرده است، اما برای جوامعی که از شناخت آینده‌ بهره‌ای نبرده‌اند، این شرایط جدید حاوی تغییرات عمیق و درهم شکسته شدن فاجعه وار ساختار آنهاست است. سرعت و گستره فزاینده شهری شدن و فناوری اطلاعات و ارتباط و نیز تشدید افت پایداری محیطی و تخریب منابع طبیعی در کنار کاهش عدالت نسلی و بین نسلی ایجاب می‌کند که دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی تمرکز بیشتر بر مباحث مربوط به آینده داشته باشند. وی در ادامه گزارش روند برگزاری کنفرانس  را این گونه اظهارکرد که برگزاری کنفرانس روز آینده، شهرآینده از سال ۹۸ مورد توجه قرار گرفت در دوران کرونا شرایط مساعدی برای برگزاری آن نبود و در ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ با راه اندازی سایت کنفرانس پذیرش مقالات آغاز شد. در مجموع ۵۹۹ کاربر در سایت ثبت نام کرده ­اند. از مجموع ۱۲۸ مقاله ارسال شده ۸۷ مقاله در ۱۰محور اصلی پذیرفته شد. از این تعداد ۶۲ مقاله حائز رتبه علمی، پژوهشی شدند و برای انتشار در مجموعه مقالات کنفرانس انتخاب گردیدند. همچنین ۱۵  مقاله برتر برای ارئه شفاهی و ۱۰مقاله برای پوستر انتخاب شدند.
سپس اقای دکتر صفاری رئیس دانشکده علوم جغرافیایی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان از دست اندر کاران برگزاری کنفرانس تشکر و قدردانی نمود.
در ادامه آقای دکتر یحیی رمضانی معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج در خصوص حکمرانی و آینده منطقه کلانشهری سخنرانی کرد.
سخنران دیگر  امیر دکتر فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلّح  بود که در زمینه فناوری­های مرتبط با اطلاعات جغرافیایی و شهرهای آینده ایراد گردید.
در این کنفرانس آقای دکتر عباس رجبی فرد رئیس دپـارتـمان مـهندسـی زیـرسـاخـت  از دانشگاه ملبورن از کشور استرالیا به­صورت مجازی حضور داشت و در خصوص شهرهای آینده و خصوصیات آنها سخنرانی کرد.
سخنرانی­های دیگر از سوی خانم دکتر حجازی زاده در زمینه تغییر اقلیم و آینده شهرها و آقای دکتر سلیقه  در خصوص اثر گرمایش جهانی بر تغییرات اقلیمی شهرهای ایران و ضرورت های زیست محیطی ایراد گردید.
چنان که گفته شد این کنفرانس در عصر روز سه شنبه و نیز در روز چهارشنبه دوم اسفند ماه با برگزاری پنل ­های تخصصی ادامه دارد.
 

دفعات مشاهده: 7731 بار   |   دفعات چاپ: 45 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر