دانشگاه خوارزمی میزبان اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان البرز دانشگاه خوارزمی میزبان اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان البرز

 | تاریخ ارسال: 1400/12/8 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی ۴ اسفند ماه  اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان البرز تجلیل از پژوهشگران نمونه و سرآمدان استان با حضور پژوهشگران و همزمان به صورت آنلاین در سالن غدیر دانشگاه خوارزمی کرج برگزار شد
 
دکتر حبیبی جانشین استاندار در هفته پژوهش استان البرز  روز چهارشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان البرز که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد به رویکردی اساسی که بهانه ای برای برگزاری هفته پژوهش و فناوری شده اشاره کرد و افزود: البرز استانی نوپا است که در مقایسه با استان های دیگر که ده ها سال قدمت و فعالیت دارند و نهادهای مدنی، مذهبی و صنوف مختلف در این استان ها ارتباطشان نهادینه و جا افتاده است هنوز اول راه است.
وی با بیان اینکه راه توسعه استان سال هاست که ترسیم و تعریف شده، اظهار داشت: البرز جای کار زیادی دارد و زمینه های توجه بیشتری را در روسای قوا و هم افزایی و همکاری ارگان های ذیربط در سطح استان می طلبد.
حبیبی از جامعه دانشگاهی استان دعوت کرد تا هفته پژوهش را بهانه ای قرار دهند تا اتصال بیشتر و قوی تری بین بخش علمی البرز با صنوف و صنعت های مختلف و مدیران اجرایی برقرار شود.
وی تاکید کرد: بایستی بتوانیم در باب تعریف ماموریت های دانشگاهی در استان خروجی های بیشتری را به عنوان دستاوردهای این اتصال داشته باشیم به طوریکه نیازها را بشناسیم و به آمایش سرزمین را به روز و بیشتر بپردازیم و تعریف جدیدی از آن داشته باشیم.
رییس دانشگاه خوارزمی گفت: نیازهای استان باید به خوبی قابل دست یافتن باشد و بخش دانشگاهی برای ارتباط با صنعت و ارتباط با دانشگاه ها ظرفیت خود را بهتر تعریف کند.
وی افزود: حوزه پژوهش در استان البرز رساله ها وپایان نامه های دانشجویی یک دوره چهار تا پنج ساله را سنجید که تا چه میزان در راستای موضوعات اجتماعی و مسایل جامعه بوده  و یا یک بحث نظری را پیش گرفته اند.
وی بیان داشت: از حدود هشت هزار پایان نامه و رساله سه هزار و ۵۰۰ پایان نامه در ارتباط با موضوعاتی بود که جامعه، مدیران ارشد کشور و مجلس به آن توجه دارند که شامل موضوعاتی همچون محیط زیست، مسایل محیط شهری و حقوق شهروندی، آسیب های اجتماعی، آسیب ها و بلایای طبیعی می باشد.
 رییس دانشگاه خوارزمی گفت: علیرغم این تعداد پایان نامه و رساله تاثیرگذار و قابل قبول ولی هیچکدام به ارگان ذیربطش معرفی نشد و ارتباط و حلقه اتصال برقرار نشد که نتیجه آن این می شود که دانشجویی رساله اش در خصوص مشکلات استان گلستان است و بعد به قفسه کتابخانه می رود، سیل می آید و می بینند اگر آن رساله اجرایی می شد منابع انسانی و زیرساختی در استان کمتر آسیب می دید.
وی با بیان اینکه این رساله ها از طرفی نشان از ظرفیت دانشگاه ها دارد و از طرفی ضعف ارتباط با نهادهای اجتماعی را نشان می دهد، افزود: بایستی بر روی پایان نامه ها نسبت به گذشته اهتمام بیشتری داشته باشیم.
وی تاکید کرد: از طرفی ارگان های ذیربط و نهادهای صنعتی، ملی و استانی در ارتباط با پاسخگویی به این نیاز با هم دیگر جلو رفته تا اثرش به روی صنعت یا استان دیده شود که از مراکز دانشگاهی و اساتید و نخبگان دعوت می شود این کار را انجام دهند.
حبیبی گفت: این موضوع یک رخداد و یک کار فرهنگی جدید است که با یک بخشنامه حل شدنی نیست و باید استاد، دانشجو، دانشگاه و صنعت همگی به یک فرهنگ جدید دست یابند که این موضوع کارگشا و حلال یکسری از مشکلات است.
در پایان از ۷۹ برگزیده هفته پژوهش و فناوری استان البرز شامل پژوهشگران برتر دانشگاهی و مراکز آموزش عالی، پژوهشگران برتر دستگاه های اجرایی، پژوهشگر برتر در حوزه کرونا، فناوران برتر دانشگاهی، فناوران برتر صنعتی، فناور برتر در حوزه بیماری کووید ۱۹، سرآمدان علمی استان، سرآمدان و پیشکسوتان کارآفرینی استان، صاحبان ایده های برتر و دانش آموزان پژوهنده برتر تجلیل شد.
دکتر کلباسی در بخش دیگری از مراسم به ارایه گزارشی از عملکرد دبیرخانه هفته پژوهش پرداخت. پایان مراسم با تجلیل منتخبین همراه بود. 

 
برگزیدگان پژوهش و فناوری استان البرز در سال ۱۴۰۰
 
 
پژوهشگران برتر دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، واحدهای پژوهشی و حوزه‌های علمیه
ردیف نام دانشگاه گروه آموزشی نام و نام خانوادگی
۱ دانشگاه خوارزمی علوم پایه آقای دکتر وحید وطن پور
۲ دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی کشاورزی و منابع طبیعی آقای دکتر شاهین رفیعی
۳ پژوهشگاه مواد و انرژی فنی و مهندسی آقای دکتر محمدرضا رحیمی پور
۴ دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دامپزشکی، علوم دام و شیلات  آقای دکتر غلامرضا رفیعی
۵ دانشگاه خوارزمی علوم انسانی آقای دکتر حمید رجبی
۶ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی البرز علوم پزشکی آقای دکتر حامد محمدی
 
 
 
 
  پژوهشگر برتر سازمان های اجرایی
ردیف نام دانشگاه گروه آموزشی نام و نام خانوادگی
۱ مرکز آموزش عالی امام خمینی فنی و مهندسی آقای دکتر محمد یونسی الموتی
 
  پژوهشگر برتر در حوزه کرونا
ردیف نام دانشگاه گروه آموزشی نام و نام خانوادگی
۱ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی البرز علوم پزشکی آقای دکتر مصطفی قربانی
 
ردیف نام دانشگاه نام و نام خانوادگی
۱ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی البرز آقای دکتر غلامرضا عزیزی
۲ دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی آقای دکتر علیرضا کیهانی
آقای دکتر سید سعید محتسبی
آقای دکتر  مرتضی آغباشلو
آقای دکتر  کرامت اله رضایی
آقای دکتر سید هادی رضوی
آقای دکتر  محمود امید
آقای دکتر شاهین رفیعی
آقای دکتر  فرامرز خدائیان
آقای دکتر  ذبیح اله زمانی
آقای دکتر  سید محمد علی ابراهیم زاده
خانم دکتر مریم سلامی
 
فناوران برتر دانشگاهی
ردیف نام دانشگاه فناور برتر عنوان طرح
۱ پژوهشگاه مواد و انرژی خانم دکتر الهام عبداله­زاده شرقی طراحی، ساخت و اجرای تصفیه‌خانه‌ فاضلاب‌های صنعتی به روش‌های نوین فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی
۲ دانشگاه خوارزمی آقای دکتر مهدی علیجانیان­زاده تولید کیت تشخیص مواد مخدر و تولید کاغذ کروماتوگرافی لایه نازک
۳ مرکز آموزش عالی امام خمینی خانم دکتر نسرین تقی­خانی تولید تجاری زنبور تریکوگراما براذیکی و تریکوگراما انبریوفاگوم و زنبور انکارذیا فورموزا و ذن ماکرولوفوس
 
فناوران برتر صنعتی
ردیف نام صنعت نماینده عنوان طرح
۱ شرکت فن­آوری زیستی طبیعت­گرا آقای همایون مرادی تولید حشره کش زیستی مبتنی بر باکتری Bacillus thuringiensis با فرمولاسیون پودر وتابل با نام تجاری بایولپ
۲ شرکت علم و خمسه خانم فاطمه عسجدی پوشش دهی نفوذی به روش پک سمانته
۳ شرکت کاراسورن مهرگام پردیس آقای هادی صالحی تولید چسب بلیستر از پسماند
 
فناور برتر در حوزه بیماری COVID ۱۹
ردیف نام صنعت نماینده عنوان طرح
۱ شرکت توپازژن کاوش آقای رضا آذربایجانی کیت تشخیص دو ژنی تک مرحله ای SARS-CoV-۲ با روش qRT-PCR
 

سرآمدان علمی استان
ردیف نام و نام خانوادگی مرتبه علمی محل خدمت رشته
۱ قنبر ابراهیمی استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران صنایع چوب و کاغذ
۲ رجب چوکان استاد موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اصلاح نباتات-ذرت
۳ علی زمانیان استاد پژوهشگاه مواد و انرژی مهندسی پزشکی
 
سرآمدان و پیشکسوتان کارآفرینی استان
ردیف نام و نام خانوادگی رشته زیر بخش سطح تجلیل
۱ حسن خانی بنیانگذار صنایع غذایی گلنوش صنایع غذایی سرآمد و پیشکسوت کارآفرینی
"تجلیل"
۲ هاله حامدی فر بنیان گذار و مدیرعامل مجموعه تحقیقاتی سیناژن صنعت سرآمد کارآفرینی
"تجلیل"
۳ منوچهر سلطانی بنیان گذار شرکت ایران آوند فر صنعت فقید در حوزه کارآفرینی
"یادبود در مراسم"
۴ بهروز فردوس بنیان گذار گروه صنعتی ماموت صنعت فقید در حوزه کارآفرینی
"یادبود در مراسم"
 
صاحبان ایده‌های برتر هشتمین جشنواره ایده‌های برتر سال ۱۴۰۰
ردیف نام و نام خانوادگی ایده پرداز نام و نام خانوادگی همکاران عنوان ایده برتر بخش گروه
۱ مصطفی مهین روستا علی اله وردی استحصال نانوپودر اکسیدها/هیدروکسیدهای آلومینیوم از پسماند دراس آلومینیوم حقیقی فنی مهندسی
۲ مهدی اخوان _ نمایشگر هوشمند با قابلیت نمایش محتوای مبتنی بر اطلاعات محیطی
جمعی در بستر اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی
حقیقی فنی مهندسی
۳ علیرضا رادخواه سهیل ایگدری و اسماعیل صادقی نژاد ماسوله تولید داروی ضدسرطانی از فوکوئیدان استخراج شده از چندین جلبک قهوهای (جنس‌های Sargasom و Padina) ساکن در سواحل خلیج فارس و دریای عمان، جنوب ایران حقیقی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست
۴ زهرا طیبی میانه زینب کمی پور و مریم آقا براری دستگاه ساکشن پزشکی مجهز به مانتیورینگ وضعیت داخل نای جهت کاهش عوارض ناشی از ساکشن در بیمارا حقیقی علوم پزشکی
۵ مرضیه مروتی _ داشبورد اطلاعاتی مسائل آب حقیقی علوم انسانی
۶ ساناز علمداری محمد حسین مجلس‌آراء جهرمی ساخت پوشش‌های پلیمری زیست تخریب پذیر با خواص ضد میکروبی، ضد آفتابی و افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی برای کاربردهای بسته بندی حقیقی علوم پایه
۷ فاطمه جهانسوز _ طراحی و ساخت نانو سامانه پلیمری پلی بوتیل سیانواکریلات حاوی داروی دوپامین کنترل کننده بیماری پارکینسون حقیقی دامپزشکی
۸ سحر صفایی _ طراحی سه‌بعدی و دولایه‌ای پروتز مفصل زانو با قابلیت پرینت سه‌بعدی بر پایه پلیمر PMMA تقویت شونده با نانوکپسول
SiO۲PMMA با پوسته ضد باکتری حاوی SiO۲URF
دانش‌آموزی فنی مهندسی
۹ تارا طاهر کناره باران سادات لعلی افزایش مدت زمان ماندگاری شاخه های گل دانش‌آموزی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست

صاحبان ایده‌های شایسته تقدیر هشتمین جشنواره ایده‌های برتر سال ۱۴۰۰
( اهداء لوح تقدیر بدون جایزه نقدی)
ردیف نام و نام خانوادگی ایده پرداز نام و نام خانوادگی همکاران عنوان ایده شایسته تقدیر
۱ محمد صادقی _ فناوری نانو در جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی زیر آب برای انرژی پاک
۲ فاطمه لطفی محمدحسین رضائی ماسک نانوفیلتر تنفسی با قابلیت محافظت در برابر ورود ویروس کرونا کووید-۱۹
۳ علیرضا مرادی نیما کریمی و زهیر صبوحی اندازه گیری تجربی ارتفاع و ضخامت لایه مرزی شهر کرج توسط پهپاد عمود پرواز
۴ محمود سلطانی فیروز مصطفی سعیدی دستگاه فرآوری پودر ژل آلوئه ورا از برگ تازه آلوئه مبتنی بر تکنیک ترکیبی فراصوت- هوای داغ
۵ پروانه سنگ‌پور محمدرضا پودات و نوشین سلمان تبریزی شیشه‌های هوشمند الکتروکرومیک دو جداره با الکترولیت ژل
۶ محمد رضا دباغ مظهری محمدرضوی نیا سیستم تحت خلاء مجهز به سیستم التراسونیک توان و فرکانس متغیر جهت تصفیه آب
۷ رضا شرفی غلامرضا صالحی جوزانی و ابراهیم کریمی تولید اسید هیومیک از تفاله زیتون و کاه و کلش برنج در سطح پایلوت به کمک باکتری‌های تجزیه کننده مواد لیگنوسلولزی
۸ هرمز کوشا زهرا صادقی تولید آفت کش با قابلیت شارژ و ساده از بازیافت ضایعات دور ریز کشاورزی و مواد آلاینده محیط زیست کارگاه‌های پیرولیز
۹ حامد مرتضوی _ فرمولاسیون گیاهی قطره و اسپری درمان سینوزیت و سردرد شدید
۱۰ محمد جمالی سارا شیخلری، سلمان مهاجر مازندرانی و محمد حسین مجلس آراء جهرمی دستگاه جاروب نوری اتوماتیک با قابلیت اندازه گیری اپتیکی میزان تجمعات پروتئین آملوئیدبتا جهت تشخیص زودهنگام آلزایمر
۱۱ زهرا گلکار _ ایجاد دفتر دانش و تجربه
۱۲ بهزاد محمدی نرگس سادات موسوی تولید یک پلاستیک ۱۰۰ % زیست تخریب پذیر
۱۳ ریحانه نبیونی _ ساخت و ارزیابی سامانه دارورسانی هوشمند بر پایه نانوذرات بایولیپیدی-هیدروژلی حاوی آنزیم استیل کولین استراز برای تنظیم پاسخ های ایمنی خاص در بیماری های خود ایمنی
۱۴ مریم اثنی عشری رضا فرهمندفر ساخت بیوسنسور جهت آنالیز سریع میزان مایکوتوکسین ها در خوراک و محصولات دامی
۱۵ لطیفه کریم‌زاده باردئی _ ساخت پچ های استخوانی حاوی بیومولکول های فعال به عنوان تقلید کننده های زیستی پریوستیوم در استخوان های بلند
۱۶ محمد مهدی نادری ابوالفضل شیرازی، اکبر بابانیا، علی سروری، سارا برجیان بروجنی، علی ملک پور، مصطفی پورنورعلی، وحید رئیسی و سمانه صادق نیا تولید گوساله های ممتا ز ژنتیکی با روش تولید آزمایشگاهی جنین با هد ف "کاهش هزینه های تولید"، "خودکفایی در تولید گوشت" و "خودکفایی در تولید کره"
۱۷ سالار چرمی _ عکاسی صنعتی و معماری با استفاده از دوربین های قطعه کوچک به سبک دوربین های قطعه بزرگ با وضوح بیش از ۲۰۰ مگاپیکسل
۱۸ محمد حسین کلاهیان اصفهانی سلمان مهاجر مازندرانی و محمد فرمانی دیکته‌ی موسیقی
۱۹ فاطمه سلمانی تینا براتی افزایش جذب نور مرئی فرابنفش خورشید در لایه نازک ZnO با استفاده از لایه ترکیبی از نانوذرات و نانومیله‌های ZnO بر روی اسلاید
شیشه‌ای حک شیمیایی شده
۲۰ کیمیا مساعدی ندا سادات سعادتی استفاده از نانو غشاء پلادیوم برای جذب دی اکسید کربن از گازهای گلخانه ای در جو و انتقال آن به مخازن زیرزمینی هیدروکربنی برای ازدیاد برداشت نفت و گاز
۲۱ پارسا فرخی محمد علی فرخی دستگاه بررسی وزن قبل از توقف با کمک سنسورهای صوتی، نوری و وزنی
۲۲ ملینا دیده‌بان _ نشان دادن شدت ترمز ماشین بر روی خطر عقب ماشین
۲۳ ملیکا دیده‌بان _ پایین آوردن میزان مصرف سوخت و سطح انشار co۲ به میزان ۴۰ درصد حاصل از سوخت بنزین در خودرو با استفاده از میدان مغناطیسی حلزونی درمسیر سوخت
۲۴ پارسا رابطی _ ساختمانی بدون آلودگی
۲۵ هومر بلاش داتام اکبری قبض میزان تولید آلاینده‌ها
۲۶ ترانه ایزدیار آتنا طیب، صوفیا عزیزنیا و آیناز بیضایی ساخت دستگاه مکانیزه تولید چرم طبیعی، ضد آب، مستحکم، زیستخریب پذیر با استفاده از قارچ کامبوجا
۲۷ رژینا تیموری _ بررسی اثر سینرژیسم نانو کامپوزیت کبالت نقره و عسل بر بیوفیلم باکتری سودوموناس آئروژینوزا
 
 
دانش آموزان پژوهندۀ برتر کشوری
ردیف ناحیه مقطع/ مدرسه نام دانش آموز طرح
۱ ۱ دوره دوم متوسطه فاطمه قیداری
  • بررسی  تأثیر عوامل محیط فضایی  بر روی تعداد رخداد تصادفات درکل کشور
۲ ۳ کلاس دوم ابتدایی آترینا نیساری
  • برگزیده شاهنامه خوانی
 
 
 
دانش آموزان پژوهنده برتر استان
ردیف ناحیه مقطع/ مدرسه نام دانش آموز طرح
۱ ۱ دوره اول متوسطه/ مدرسه شهید فلاحی نازنین زهرا شورگشتی
  • طرح کنترل تراکم بیوآیروسولهای زیستی به کمک نانو ذرات سنتز شده بر پایه اسانس دوگیاه چای سبز و اکالیپتوس (رتبه اول کشوری در جشنواره نانو تکنولوژی را کسب کرده است.)
  •  طرح تقویم رومیزی همه ساله ( در حال ثبت اختراع )
 
۲ ۲ متوسطه اول/ فرزانگان ۲ باران نصیری
  • ساخت گلدان زیست تخریب پذیر
 
۳ ۳ متوسطه دوم/  استعداد‌های درخشان شهید سلطانی۳
 
پارسا فرخی
  • بالشت طبی با ارتفاع متغییر
۴ ۴ دوره دوم متوسطه/ دبیرستان عشرت ژینا کریمی
  • فعال در پروژه و پژوهش‌های مربوط به تکنیک‌های آزمایشگاهی
 
۵ ۵ دوره دوم متوسطه/ دبیرستان عشرت نرگس طالبی فعال در پروژه و پژوهش‌های مربوط به تکنیک‌های آزمایشگاهی
 
۶ ساوجبلاغ دوره دوم متوسطه/  شهید سلطانی ۵ آرین کریمی
  • رتبه دوم کشور در جشنواره علمی پژوهشی بخش ترن افزار
  • رتبه اول منطقه در جشنواره نوجوان خوارزمی در بخش دست سازه
  • و طراح چندین سایت و نرم افزار در مدارس استان
 
۷ نظر آباد دوره دوم متوسطه محمد حسام کریمی
  • طرح پژوهشی نایژک، طرحی برای مقابله با سیلاب‌ها
 
 
 
 
 
 
 



CAPTCHA

دفعات مشاهده: 1304 بار   |   دفعات چاپ: 183 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر