ورود به پنل کاربری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ( OLD SITE )
مدیریت روابط عمومی

برگزاری رویداد ویژه روز نفت در دانشگاه خوارزمی برگزاری رویداد ویژه روز نفت در دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۲۷ | 
به گزارش روابط عمومی روز سه شنبه 26 آذرماه رویداد نوآوری وزارت نفت (پترولیوم تیکاف) و روز نفت در دانشگاه با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه خوارزمی، مرکز پژوهشی نفت دانشگاه و وزارت نفت با حضور آقای دکتر ریاحی مدیر کل فناوری وزارت نفت، آقای مهندس طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، آقای دکتر حبیبی ریاست دانشگاه، آقای دکتر باقری مدیر کل دفتر اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعضای هیأت علمی، دانشجویان و علاقمندان حوزه نفت در سالن ابوریحان دانشگاه ( در تهران) از ساعت 9 صبح الی ظهر 12 برگزار شد. این رویداد شامل برنامه های متنوع از جمله نمایشگاه، کارگاه هم اندیشی و رویداد استارت آپی یک چالش- یک راهکار بود.
در ابتدای برنامه ریاست دانشگاه جناب آقای دکتر حبیبی گفت: اینجانب وظیفه خود می‌دانم که از  ابداع و نوآوری مدیریتی که وزارت نفت در خصوص مشارکت فعال با دانشگاه‌ها انجام داده اند  تشکر و قدردانی نمایم.
از گذشته‌های دور  شکاف بزرگی  بین دانشگاه و صنعت وجود داشته است نوع  ادبیات آنها و ملاحظاتی که دانشگاه و صنعت هر کدام داشته اند با هم متفاوت بوده است نگاه‌ها به مسئله یک نوع و یک جور نبوده و دانشگاه کار خود را انجام می داده و صنعت نیز کار خود را انجام می داد و احساس نیازی در این زمینه وجود نداشت.
ایشان در ادامه گفت: من به خودم و اساتید محترم دانشگاه توصیه می کنم  که عادت های کاری خود را اصلاح کنیم و در یک مسیر جدیدی قدم بگذاریم که رویکرد آن حل مسائل جامعه باشد. حل مسائل جامعه حتی اگر منجر به چاپ یک مقاله نشود برای جامعه ما بسیار ارزشمند است. 
دکتر حبیبی افزود:  همانطور که در اخبار می بینید و می شنوید گاهی اوقات کارهای فوق‌العاده که عزیزان ما در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها انجام می‌دهند شاید در خارج از کشور هم  انجام شده باشد اما نوآوری، ابداع و خلاقیتی که در آن به کار رفته در نوع خود منحصر به فرد است و متکی به دانش بومی کشور می باشد.
سپس دکتر باقری مدیر کل دفتر اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ماهیت کار پژوهش در دانشگاه با ماهیت کارپژوهش در صنعت و اقتصاد متفاوت است و در این میان وجود شرکت های استارت آپی و شرکت های دانش بنیان که ماهیت انها  پژوهش و نوآوری است  برای ارتباط صنعت و دانشگاه بسیار موثر هستند.
دکتر باقری گفت:  ما بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که بسیاری از آنها در حوزه نفت و انرژی فعالیت می‌کنند و بیش از ۱۱۰ نوع حمایت از آنها صورت می‌گیرد اعم از معافیت مالیات، تسهیلات ارزان قیمت، خدمات بیمه و غیره.
در ادامه آقای دکتر ریاحی مدیر کل فناوری وزارت نفت عنوان کرد که در دانشگاه ها اکثر پروژه ها به صورت فرد محور انجام می‌شود و اساتید و دانشجویان تمایلی به استفاده از شبکه سازی ندارند. ما سعی کردیم پروژه‌هایی که در دانشگاه‌ها تعریف می شود از پتانسیل همه گروههای آموزشی و همه اعضای هیأت علمی استفاده شود. امیدواریم این فضا در دانشگاه ها بیشتر توسعه پیدا کند و هدف ما در وزارت نفت و زیر مجموعه‌های آن این است که بتوانیم این پروژه‌ها را توسعه دهیم، توسعه پروژه ها در مجموعه وزارت نفت منوط به پیشرفت جدی پروژه‌های است. که در حال حاضر تعریف شده است در مجموعه وزارت نفت ۲۶ پروژه بزرگ داریم که با دانشگاه ها بسته شده است. ۵ پروژه در حوزه اکتشافی، 9 پروژه در حوزه بالادستی و ۱۲پروژه در حوزه پایین دستی پتروشیمی، پالایش و پخش است.
در ادامه برنامه آقای مهندس طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از حمایت شرکت ملی نفت ایران از 26 پایان نامه  دانشگاه خوارزمی خبر داد و گفت ما در حال حاضر یک قرارداد بزرگ ۱۰ ساله در حوزه سنگ های کربناته با  دانشگاه خوارزمی بسته ایم که یکی از مگا پروژه های شرکت ملی نفت به حساب می آید. تا کنون یک مرکز آکادمی متمرکز روی سنگهای کربناته نداشتیم که امیدواریم در دانشگاه خوارزمی این مرکز به زودی در قالب این پروژه ایجاد شود و دانشجویان و اساتید خدمات و سرویس‌های فناورانه در این زمینه به مجموعه کشور و شرکت ملی نفت ارائه دهند.
در ادامه برنامه نشست هم اندیشی با موضوع نحوه برقراری تعامل دانشگاه و شرکت های استارت آپ با حضور شرکت های زایشی و نوپای تحت حمایت مرکز رشد و صاحبان نظر برگزار شد و آقای دکتر دانشیان رئیس مرکز پژوهشی نفت دانشگاه خوارزمی مجری کلان طرح با عنوان "توسعه فناوری های سنگ های کربناته در ناحیه دشت آبادان" در خصوص تجارب به دست آمده برای تهیه و تدوین نقشه راه به منظور استفاده از شرکتهای دانش بنیان مطالبی ارائه کرد.
شایان ذکر است در این رویداد استارتاپی 18 تیم شرکت کردند که پس از داوری  از تیم های برتر تقدیر به عمل آید.

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 1734 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر