ورود به پنل کاربری
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ( OLD SITE )
مدیریت روابط عمومی

همایش ملی رصدخانه های ایران در دانشگاه خوارزمی برگزار می گردد همایش ملی رصدخانه های ایران در دانشگاه خوارزمی برگزار می گردد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۱ | 
همایش ملی رصدخانه های ایران در دانشگاه خوارزمی برگزار می گردد.
دکتر فرزان مومنی عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک و دبیر علمی همایش ملی رصدخانه های ایران در مصاحبه ای با روابط عمومی دانشکده فیزیک در خصوص اهمیت رصدخانه ها در ایران گفت: می دانیم رصدخانه ها در ایران باستان وجود داشته اند، اگر چه اطلاعات ما از جزئیات کار آنها کامل نیست، اما به ویژه در دوره ی اسلامی نقش پررنگ رصدخانه ها در ایران بسیار آشکار است و تقویم جلالی که پس از گذشت هزار سال از روزگار تدوین آن همچنان کار می کند گویای دقت رصدها در آن ایام است.
 وی همچنین در خصوص هدف برگزاری این همایش اظهار داشت: همایش ملی رصدخانه های ایران که به میزبانی دانشگاه خوارزمی در تهران برگزار می شود، با هدف آشنا شدن جامعه ی نجوم، از منجمان حرفه ای گرفته تا علاقمندان عمومی نجوم، با فعالیت های رصدی جاری در کشور برای نخستین بار برگزار می شود. امید آن است که حضور منجمان رصدگر در این همایش برای گفتگو در موضوع رصد و ارائه ی فراورد تلاش هایشان در قالب مقالات و سخنرانی ها زمینه ساز فعالیت های رصدی هرچه بنیادی تر، عمیق تر، و گسترده تر باشد، و چه بسا از این طریق بستری نیز برای همکاری هر چه بیشتر رصدخانه های ایران در راستای ارتقاء نجوم رصدی در کشور فراهم آید.
 دبیر علمی  همایش در خصوص برنامه ریزی همایش ملی رصدخانه های ایران گفت: همایش در 1 روز و در سالن ابوریحان دانشگاه خوارزمی در تهران و در تاریخ 27 آذر 98 در بخش های مختلف برگزار می شود.  در این بخش ها علاوه بر معرفی مقالات برگزیده، استادان برجسته دانشگاهی کشور نیز در راستای محورهای همایش به ایراد سخنرانی و بحث تخصصی خواهند پرداخت و به سوالات دانشجویان، پاسخ داده خواهد شد. ایشان محورهای همایش را به شرح زیر معرفی نمود:
- آسترومتری
- نورسنجی
- طیف سنجی
- زمان سنجی
- تقویم نجومی
دکتر مومنی با اشاره به اینکه همایش در مراکز علمی ISC و  RICeST نمایه خواهند شد، اضافه کرد که علاوه بر ارائه گواهی حضور به کلیه شرکت کنندگان در همایش، به کلیه مقالات پذیرفته شده گواهی ارائه مقاله داده خواهد شد.
دبیر علمی همایش انتظارات خود را حضور فعال و شرکت تمامی دانشجویان در کلیه مقاطع تحصیلی، پژوهشگران و علاقه¬مندان حرفه ای و آماتور در زمینه نجوم رصدی عنوان کرد و از آنان جهت برگزاری هر چه پربارتر شدن این همایش صمیمانه دعوت نمود.
 ایشان در پایان اظهار داشتند علاقه¬مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت در همایش و نمایشگاه تخصصی و حمایت مادی و معنوی از همایش می توانند به سایت همایش ملی رصدخانه های ایران به نشانی nobs.khu.ac.ir  مراجعه کنند.
دکتر سعید توسلی استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه خوارزمی که هم اکنون دبیر اجرائی همایش ملی رصدخانه های ایران است، در گفتگو با روابط عمومی دانشکده فیزیک، هدف برگزاری این همایش را فراهم‌آوری زمینه‌ای برای آشنایی هرچه بیشتر رصدخانه‌های ایران با فعالیت‌های یکدیگر و ایجاد پیوند میان فعالیت آن‌ها و همچنین رونق‌بخشی به رصد حرفه‌ای به عنوان زیربنای نجوم از طریق فراهم نمودن بستری برای ارائه مقالات در این زمینه عنوان نمود.
 وی پیرامون همایش پیش رو اظهار داشت: در دهه اخیر، با پیشرفت علوم کامپیوتر و ابزارهای نجومی، شاهد اکتشافات شگفت انگیزی در عرصه نجوم توسط منجمان و کیهانشناسان بوده ایم که از مهمترین آنها می توان، به کشف انبساط شتابدار عالم، رصد و تایید امواج گرانشی و همچنین ثبت اولین تصویر از سیاهچاله در تاریخ، نام برد. علاوه براین اکتشافات تاثیرگذار، کسب جایزه نوبل در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۹ پیرامون انرژی تاریک و سیارات فراخورشیدی، نشان از جایگاه ویژه نجوم در میان علوم فیزیک است.
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اهمیت علم نجوم در عصر حاضر، و همچنین مشتاقان و علاقمندان این عرصه در کشور، همایشی تحت عنوان "همایش ملی رصدخانه های ایران" به میزبانی دانشگاه خوارزمی برگزار خواهد شد. در این همایش یک روزه، افراد متخصص پیرامون عملکرد رصدخانه ها و فعالیتهای حرفه ای قابل اجرا، به سخنرانی و تبادل نظر خواهند پرداخت. این رویداد، فرصتی مناسب برای علاقمندان نجوم، علی الخصوص رصدگران است، تا با برنامه های کنونی و آینده رصدخانه ها آشنا شوند.
دکتر توسلی اضافه کرد: تاکنون جلسات زیادی با حضور بعضی از اعضای کمیته های علمی و اجرائی در محل دبیرخانه همایش برگزار شده که عمده مسائل و مصوبات این جلسات تعیین محورهای همایش، زمان و مکان برگزاری و همچنین راهکارهای انتشار فراخوان بوده است.
وی همچنین در خصوص محورهای این همایش تصریح کرد: محدودیتی در رشته ها و گرایش های مختلف برای ارسال مقاله به این همایش وجود ندارد و کلیه علاقمندان و متخصصین رصد حرفه ای و آماتور می توانند حتی بدون ارائه مقاله در این همایش شرکت کنند.
دبیر اجرائی همایش ملی رصدخانه های ایران با بیان اینکه تاکنون فراخوان همایش به بسیاری از مراکز علمی و تحقیقاتی ارسال شده و تبلیغات زیادی از طریق فضای مجازی صورت گرفته است، اظهار داشت: از تمامی اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان در رشته ها و گرایش های مختلف نجوم رصدی دعوت می نماییم تا ضمن شرکت در این همایش مقالات خود را در سایت همایش ثبت و ارسال نمایند.
دکتر توسلی همچنین تأکید کرد: مهلت ارسال مقالات به این همایش 15 آبان 1398 و زمان و مکان برگزاری همایش نیز ۲۷ آذرماه ۹۸ در سال ابوریحان دانشگاه خوارزمی تهران خواهد بود.
وی در پایان بیان کرد: علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی همایش به آدرس nobs.khu.ac.ir مراجعه نموده و یا کانال تلگرامی همایش به آدرس  nobskhuرا مورد مطالعه قرار دهند.


 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 2349 بار   |   دفعات چاپ: 115 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر