عملیاتی شدن شهر سلول در دانشگاه خوارزمی عملیاتی شدن شهر سلول در دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: 1396/12/19 | 
عملیاتی شدن شهر سلول در دانشگاه خوارزمی
مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهرسلول کشور در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز شنبه 19/12/96 مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی با حضور آقایان دکتر سبحان اللهی ریاست محترم دانشگاه، دکتر محمد علی نجفی استاندار البرز، دکتر حمیدیه دبیر ستاد علم و فناوری های سلول­های بنیادی، دکتر امیرخانی دبیر شورای راهبردی ستاد سلولهای بنیادین کشور، دکتر زاهد رییس شهر سلول و جمعی از مسئولان کشوری و مدیران دانشگاه در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.
        شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس در زمینی به مساحت 60 هکتار در  دانشگاه خوارزمی آغاز شده است.
     در ابتدای این مراسم آقای دکتر سبحان اللهی ریاست محترم دانشگاه ضمن معرفی دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: این یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می­رود زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاهها قدم می­گذارد. همچنین برای اولین بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.
    ایشان خاطر نشان کرد: تاریخچه دانشگاه سبقه تاریخی و بین­المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور بعنوان اولین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از 13 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می­نماید.
     در ادامه آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد علم و فناوری های سلول های بنیادی، با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته­های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول­های بنیادی در پوست، سلول­های ریوی و دیگر حوزه های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد. وی مهمترین هدف شهر سلول را درمان بیماری­های صعب العلاج اعلام کرد و گفت سلولهای بنیادین برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری ها اقدام کنیم.
     سخنران بعدی این مراسم آقای دکتر محمدعلی زاهد رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی بودند که اشاره کرد: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول­های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می­شود.
محمدعلی زاهد در ادامه با بیان اینکه پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه های مختلفی دارد که می توان در این بخش ازسلول های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت های نوترکیب، سلول های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.
سخنران بعدی مراسم آقای دکتر امیرخانی دبیر شورای راهبردی ستاد سلولهای بنیادین کشور بود که اشاره نمود: علوم و فناوری سلولهای بنیادی در جهان پیشرفت فراوانی داشته و جز دانش های مهم و موثر در حوزه های مختلف محسوب می شود. وی افزود: با در نظر داشتن رشد تصاعدی دانش های بنیادین از سال 2020 می توان به اشتغالزایی این رشته امیدوار بود.
دکتر امیرخانی ضمن تاکید بر اینکه در آینده عدم برخورداری از توان تولید سلول های بنیادین، به طور قطع باعث ایجاد مشکل برای کشور خواهد شد، گفت: لازم است در این راستا دانش آموختگان کارآفرین تربیت کنیم که به محض فارغ التحصیل شدن وارد مرحله تولید، عرضه محصول و کارآفرینی شوند. ایشان گفت: هم اکنون به مرحله ای رسیدیم که باید دانشگاه ها را به سوی دانشگاه های نسل سوم و چهارم ارتقا دهیم.
 دکتر امیرخانی با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادین صرفا به پزشکی مربوط نیست و در رشته های مهندسی نیز کاربرد دارد افزود: تمامی افرادی که صاحب ایده در این حوزه ها هستند می توانند به شهر سلول مراجعه و محصول خود را تولید و عرضه کنند. وی در خاتمه گفت: به دنبال تکثیر ایده ها و شتاب دهنده ها در حوزه سلول های بنیادین هستیم و از تمامی مسئولان می خواهیم که در این حوزه پیشگام باشند.
آقای دکتر مهبودی رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات زیست فناوری در ادامه برنامه گفت: با توجه به رشد روزافزون صنایع چهارم هم اکنون فرصت آن رسیده است که سرمایه دارها به دانشگاه ها بیایند و روند سرمایه گذاری تغییر کند.  وی افزود: امروزه بازار جایگاهش را به دانش داده است و ضروری است به فکر تکنولوژی های درون دانشگاهی باشیم.
دیگر سخنران این برنامه علمی آقای دکتر کارآگاه رئیس شرکت پرسیس ژن شتاب دهنده های مستقر در شهر سلول بود که گفت: پروژه شهر سلول در 10 هکتار با هدف توسعه علوم و فنون بنیادین ساخته خواهد شد. وی افزود: استارتاپ، شتاب دهنده ها، مرکز رشد و شرکتهای دانش بنیان با برنامه ریزی انجام شده شروع به کار خواهند کرد. وی خاطرنشان کرد: محل شهرسلول یک طرح 20 ساله است که فاز اول آن 5 ساله می باشد.
وی در پایان گفت: در حال حاضر  با اعلام آمادگی 30 شرکت دانش بنیان پیشرو در علوم سلولی جهت استقراردر شهر سلول خبر داد.
آخرین سخنران مراسم نیز آقای دکتر محمدعلی نجفی استاندار محترم البرز بود که ضمن ابراز خرسندی از شروع این اقدام بزرگ، گفت: بازتاب و دامنه ایجاد شهر سلول‌های بنیادین و بیوتکنولوژی علاوه بر استان، در سطوح ملی و منطقه‌ای خواهد بود و از هزینه‌های ارزی و واردات جلوگیری خواهد شد. دکتر نجفی افزود: هم اکنون شاهد این هستیم که اندیشه‌های بزرگ در استانی که به عنوان قطب علم و فناوری کشور نامگذاری شده است، بیش از پیش در حال فراهم شدن است.
     دکتر نجفی گفت: تولیدات فناورانه شهر سلول موجب رونق صادرات خواهد شد ‌و بهره مندی از فرصت‌های ویژه ای را برای کشور فراهم خواهد آورد‌. وی خاطرنشان کرد: در تمام بخش‌ها و تصمیم سازی‌ها ‌اگر اندیشه دانش بنیان و استفاده از علم و فناوری روز دنیا همراه نباشند با مسائل عدیده مواجه خواهیم شد. دکتر نجفی افزود: احداث شهر سلول موجب بازگشت و جذب جوانان و نخبگان به کشورمان خواهد بود‌. ما به دنبال ایجاد مشاغل محدود در تولیدی کوچک نیستیم زیرا با تلفیق صنعت و دانشگاه، ایجاد مشاغل پایدار و بزرگ صورت خواهد گرفت. ایشان گفت: پیش از این جوامع برای تولید ثروت از منابع طبیعی و منابع، جنگلها و معادن استفاده می کردند که متاسفانه باعث تخریب شدید شد اما امروزه تولید ثروت از طریق علم صورت میگیرد.
        دکتر نجفی در پایان گفت: استانداری البرز با فراهم کردن زیرساخت­های موردنیاز برای تکمیل و توسعه شهر سلول دانشگاه خوارزمی و ابلاغ دستورهای لازم برای تسهیل شرایط همکاری همه دستگاههای اجرایی استان، به سهم خود با تمام توان در جهت پیشبرد این اقدام گام بر خواهد داشت. 
 


 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 10337 بار   |   دفعات چاپ: 1396 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر