دیدار رؤسای دانشگاه های عراق از دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: 1396/12/13 | 
                
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: روز یکشنبه 13اسفند 96 رؤسای دانشگاه­های عراق شامل(دانشگاه بابل، دانشگاه موصل، دانشگاه میسان، دانشگاه واسط) از دانشگاه خوارزمی بازدیدکردند.
   در این دیدار آقای دکترسبحان اللهی ریاست دانشگاه خوارزمی ضمن معرفی دانشگاه خوارزمی گفت: عراق در بین کشورهای اسلامی برای ما جایگاه ویژه­ای دارد ما حدود ۵۰ دانشجوی عراقی داریم و تسهیلات خاصی هم با مجوز هیات امنا برای آنها گرفته­ایم. بین دانشگاه­های ایران و عراق فرصتهای خوبی برای همکاری وجود دارد به خصوص در زمینه روابط بین الملل، برگزاری دوره­ها و پروژه­های مشترک. اکثر کرسی های زبان فارسی در دانشگاه­های خارجی متعلق به دانشگاه خوارزمی است و ما این آمادگی را داریم که این ظرفیت را در دانشگاه­های عراق راه اندازی کنیم، دانشگاه خوارزمی آمادگی کمک به دانشگاه موصل را با توجه به خرابی های پس از جنگ در حوزۀ تربیت استاد و دانشجو را دارد  و تا به حال حدود 15 دانشگاه در ایران به وجود آورده است که همۀ آنها پس از مدتی مستقل شده­ اند.
      در ادامه رئیس دانشگاه موصل، اُبِی عنوان کرد: در دانشگاه موصل همه تخصص ها وجود دارد. ما گروه های زبانی مختلفی داریم و امیدواریم بتوانیم گروه زبان فارسی را هم راه اندازی کنیم. در دانشگاه موصل پژوهشکده مطالعات منطقه ای وجود دارد  اما متاسفانه فقط در خصوص عراق و ترکیه مشغول به فعالیت است ما با وجود اساتید خوب دانشگاه خوارزمی امیدواریم این مطالعات در خصوص ایران هم انجام شود. دانشگاه موصل قدمت زیادی دارد ولی با توجه به جنگ داعش خرابی های زیادی  در این دانشگاه به بار آمده است. کتابخانه­ها، موزه­ها و کتب نفیس خطی توسط داعش آتش زده و بمباران شد. کشور ایران در این زمینه به دانشگاه موصل کمک فراوانی کرده است.
   سپس رئیس دانشگاه میسان آقای علی عبدالعزیزالشاوی گفت: دانشگاه میسان دانشگاهی تازه تأسیس است و در زمینه های پزشکی ، انسانی و ... فعالیت دارد. بسیاری از دانشجویان ما به خصوص خواهران امیدوار هستند بتوانند در ایران ادامه تحصیل دهند.
در ادامه آقای دکتر هادی العتابی، رئیس دانشگاه واسط ضمن معرفی دانشگاه گفت: این دانشگاه 5 دانشکده و سه مرکز علمی در زمینه های علوم انسانی ، پایه ، ادبیات، پزشکی... دارد. ایشان گفت: به اعتقاد من همکاری علمی در هزاره سوم یکی از ملزومات است و به همین خاطر احساس می­کنیم در زمینه علمی پیشرفت­های خوبی صورت گرفته است. ایشان افزود: من به شما اطمینان می دهم که عراق از بند هفتم سازمان ملل خارج شده و می تواند دانش علمی را به خصوص از ایران وارد کند.
در پایان خالد ابراهیمی، رایزن عراق در ایران عنوان کرد: رایزنی فرهنگی عراق در ایران سعی دارد که توافق های این دو کشور را که مهمترین گام همکاری بین وزارت ایران و عراق است به نتیجه برساند.

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 11340 بار   |   دفعات چاپ: 925 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر